FOTBAL  »  Superliga  »  DUNĂREA CĂLĂRAȘI - FC BOTOȘANI 0-2

DUNĂREA CĂLĂRAȘI - FC BOTOȘANI 0-2 // VIDEO Dan Alexa pleacă la Astra, Călărașiul spre Liga 2! Cum arată ACUM clasamentul din play-out

Articol de GSP - Publicat marti, 14 mai 2019 20:09

FC Botoșani s-a impus în deplasarea de la Călărași, scor 2-0. Formația lui Dan Alexa are șanse din ce în ce mai mici să se salveze de la retrogradare.

Lorand Fulop a deschis scorul în minutul 27, dintr-o lovitură de la 11 metri, și îăîlși face bagajele pentru Ungaria. Săptămâna asta va semna cu Academia Puskas, iar moldovenii vor primii 400.000 de euro.

Rezultatul final a fost stabilit la ultima acțiune a primei reprize. Cătălin Golofca a avut o execuție spectaculoasă. A șutat cu exteriorul de la 18 metri de poartă, direct în vinclul porții apărate de Straton.

Călărașenii au presat întreaga repriză secundă, dar au ratat din situații nepermise și se îndreaptă spre Liga 2.

Dunărea Călărași rămâne penultima în Liga 1, cu 21 de puncte. Are unul mai puțin decât Hermannstadt, formație de pe locul de baraj, și două mai puțin decât FC Voluntari, prima echipă salvată în acest moment. Cele două contracandidate au un meci mai puțin disputat.

Vezi AICI clasamentul LIVE din play-out

FINAL » Dunărea Călărași - FC Botoșani 0-2

• A marcat: L. Fulop '29, Golofca '45

Vezi AICI live+statistici

Vezi VIDEO cu golurile

min. 79: Lorand Fulop vede cartonașul galben pentru o simulare în careu.
min. 65:
Luchin îi ia fața lui Fraisl, dar nu nimerește poarta. Mingea trece paralel cu linia de fund a terenului.
min. 59:
Fabbrini șutează puternic din interiorul careului gazdelor. Fundașii lui Dan Alexa se aruncă la sacrificiu și blochează mingea.
min. 52:
Valentin Munteanu, intrat după pauză, trimite peste poartă de la 3 metri de poartă. Centrarea perfectă a fost expediată de Gligorov.

A început a doua repriză!

S-a terminat prima repriză!
min. 45: GOL BOTOȘANI, 0-2:
Cătălin Golofca șutează fabulos de la 18 metri, cu exteriorul, direct în vinclul porții apărate de Straton.
min. 27: GOL BOTOȘANI, 0-1:
„Centralul” Istvan Kovacs dictează lovitură de la 11 metri la duelul dintre Golofca și Sîrghi. Lorand Fulop transformă fără probleme.
min. 20:
Daniel Benzar ratează cea mai importantă șansă de gol. Șutul său de la marginea careului de 16 metri e reținut în doi timpi de portar.
min. 7:
Ambele formații încep prudent partida. Apar multe greșeli la jumătatea terenului, pe faza de construcție.

A început partida!

Echipele de start

Călărași: Straton - Gligorov, Luchin, Dobrosavlevici, Sîrghi - Ammari, Simion, Henderson, S. Filip - Iancu, D. Benzar
Rezerve: Calancea - Mendy, Djema, Bourceanu, Honciu, I. Stoica, V. Munteanu
Antrenor: Dan Alexa

Botoșani: Fraisl - Pițian, Miron, Burcă - Patache, E. Papa, Rodriguez, Fabbrini, Golofca - L. Fulop,. M. Roman
Rezerve: E. Pap - Chindriș, Târșa, Karaboue, Ongenda, L. Buș, Oaidă
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Stadion:„Ion Comșa”, Călărași
Arbitru: Istvan Kovacs // Asistenți: Vasile Marinescu și Ovidiu Artene

Dunărea Călărași e penultima în acest moment, cu 21 de puncte, la unul în spatele lui Hermannstadt, ocupanta poziției de baraj.

FC Botoșani e departe de zona nisipurilor mișcătoare. Formația lui Liviu Ciobotariu are 29 de puncte, șapte deasupra locului de baraj.

Vezi AICI programul etapei #10 din play-out

Vezi AICI clasamentul din play-out

Vor răzbunare

FC Botoșani a pierdut partida din turul play-out-ului cu Dunărea Călărași, scor 1-2.

„Vrem să câştigăm cele 3 puncte ca să avem, aşa, o linişte în programul nostru. Este adevărat că noi n-am uitat că am pierdut aici, acasă, cu Călăraşiul. Nici jucătorii n-au uitat. Nu e vorba neapărat de o revanşă însă vrem să arătăm că ce s-a întâmplat aici, a fost un accident. Am avut un joc slab atunci şi în momentul de faţă suntem pe un drum bun, avem un joc eficient şi vreau să ne întoarcem, trebuie să ne întoarcem cu un rezultat pozitiv de la Călăraşi”, a declarat antrenorul Liviu Ciobotariu într-o conferință de presă.

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”