FOTBAL  »  Superliga  »  AMICAL

După transferul la Poli, Ricketts a fost chemat şi la naţionala Canadei

Articol de GSP - Publicat joi, 10 februarie 2011 00:00 / Actualizat joi, 10 februarie 2011 14:15

Jucătorul transferat de Poli Timişoara în această iarnă, de la MyPa, a fost chemat, în premieră, la naţionala Canadei, pentru meciul amical cu Grecia. Echipa lui Tosaint Ricketts a pierdut meciul disputat la Larissa, scor 0-1.

Atacantul timişorean a intrat pe teren în minutul 78. Singurul gol al meciului a fst marcat de Giannis Fetfatzidis, în minutul 63. Tosaint Ricketts s-a transferat la Poli Timişoara în această iarnă, după ce fotbalistul a reuşit să-i impresioneze pe oficialii de pe Bega în meciul din preliminariile Europa League cu MyPa, cînd atacantul de 23 de ani a marcat de două ori.

9 goluri a marcat Ricketts pentru MyPa în cele 38 de meciuri în care a jucat

2 goluri a marcat atacantul pentru reprezentativa Under-23 a selecţionatei Canadei, în 5 meciuri.

Un alt jucător al Politehnicii Timişoara, Artur Pătraş, şi-a făcut ieri debutul internaţional pentru echipa Moldovei, în meciul cîştigat împotriva selecţionatei Andorrei, scor 2-1. Fotbalistul de pe Bega a evoluat numai în prima repriză a echipei antrenate de Gabi Balint.