FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

VIDEO Edi Iordănescu, mesaj pentru fanii lui FCSB: „Vreau să vă fac o promisiune”

Edi Iordănescu, noul antrenor al lui FCSB, le-a mulțumit fanilor pentru susținerea din meciul cu Sepsi, 1-1. A fost prima partidă pentru Iordănescu Jr. ca „principal” al roș-albaștrilor.

Articol de GSP - Publicat miercuri, 25 august 2021 18:07 / Actualizat miercuri, 25 august 2021 18:48

• Pentru FCSB urmează derby-ul cu CFR Cluj, fosta echipă a lui Iordănescu. Meciul se va disputa duminică, de la 21:00, în Gruia.

„E un nou început, pentru noi, pentru echipă, pentru băieți, pentru voi, suporterii noștri. Acest nou început trebuie să aibă un final fericit. Putem reuși doar împreună. Vreau să vă transmit din partea mea, a staff-ului tehnic, a jucătorilor, un mesaj puternic de mulțumire, pentru ceea ce am văzut la jocul de acasă cu Sepsi, peste 7,500 de spectatori în tribune.

Avem nevoie de voi pe acest drum lung. Avem nevoie ca să veniți aproape de noi și să ne acceptați și momentele mai puțin bune. Dacă lucrurile se vor întâmpla așa cum eu cred, vom reuși. Vine o deplasare extrem de grea la Cluj, avem nevoie de voi. Aveți promisiunea mea că echipa va munci zi de zi și vom avea atitudinea pe care voi toți o așteptați”, a transmis Iordănescu prin intermediul FCSB TV.

7.558 de spectatoriau fost luni pe Arena Națională

FCSB - Sepsi 1-1 » Debut fals pentru Edi Iordănescu

FCSB a dominat prima repriză. Radunovic le-a oferit în premieră emoții covăsnenilor. Din careu, muntenegreanul nu a prins cadrul porții (16).

Apoi, a fost rândul lui Florin Tănase să rateze. Servit de Cordea la 11 metri, „decarul” roș-albaștrilor a șutat fix în Niczuly (20). Nici Vinicius nu a fost mai inspirat, reluarea sa cu capul din corner fiind direcționată pe goalkeeperul oaspeților (21).

+36 FOTO

Ocaziile s-au răzbunat, iar Sepsi a dat lovitura până la pauză. Mai întâi, Golofca l-a ridiculizat pe Vinicius, însă a tras pe lângă. Sepsi a prins curaj și în minutul 37 avea să deschidă scorul. Din lovitură liberă, Aganovic a profitat de zidul așezat greșit de Vlad, a găsit o breșă între Ovidiu Popescu și Olaru și a înscris (37).

FCSB a replicat, însă tentativele lui Coman, Olaru sau Cordea n-au adus egalarea. 0-1 după 45 de minute.

Rolurile s-au inversat în partea a doua. Sepsi a ratat prima - Tamas (47), sut peste - iar FCSB a marcat. La un corner, Iulian Cristea a recentrat pentru Florin Tănase, plasat la colțul lung. Căpitanul roș-albaștrilor a marcat: „cap” sub transversală.

Fanii s-au întors pe stadioanele Ligii 1, iar Rapid e deasupra tuturor! + Cum arată topul rușinii
ANALIZĂ

Ovidiu Popescu a gafat nepermis în minutul 66, faultându-l pe Nicolae Păun în careu. Din fericire pentru FCSB și spre disperarea lui Leo Grozavu - suspendat pentru acest meci -, Vlad a apărat penalty-ul lui Mitrea.

Deși ritmul a fost electrizant până la final, cu multe faze la ambele porți, nu s-a mai înscris. Doar o remiză la debutul lui Edi Iordănescu, iar FCSB rămâne la 9 puncte în spatele liderului CFR Cluj.