FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

Ei sunt "Mitralierele" » Florin Bratu a fost detronat de Sergiu Hanca și Dan Nistor

Articol de - Publicat marti, 31 iulie 2018 13:39

După FCSB - Dinamo 3-3, mijlocașii Nistor și Hanca l-au depășit pe Bratu ca performanțe în Derby de România. Antrenorul are ca jucător 2 goluri împotriva rivalei, pe când căpitanul a marcat 3 goluri, iar Sergiu are 4.

Florin Bratu nu mai este "Mitraliera" lui Dinamo! Noile arme letale ale "câinilor" sunt Dan Nistor, 30 de ani, și Sergiu Hanca, 26 de ani. Cei doi au creat în remiza de duminică golul de 2-2. Hanca a avut o incursiune în flanc, a pasat în centrul careului, de unde căpitanul a marcat. Astfel, Nistor a ajuns la 3 goluri în 6 Derby-uri. Hanca avea deja 4 goluri și a ajuns la aceeași cotă în privința assist-urilor. Bratu are 2 goluri în 5 partide cu marea rivală.

În sezonul 2007-2008, antrenorul lui Dinamo marca în poarta rivalei FCSB un gol ce i-a adus porecla de "Mitraliera". "Bratone" a transformat penalty-ul de 2-1 în "Groapă", trimițând titlul de campioană în Gruia, în detrimentul echipe roș-albastre. De fericire, Florin a smuls din pământ steagul din corner și s-a dus în fața galeriei steliste mimând că îi mitraliază pe fanii rivalei.

O performanță similară a atins și Hanca, acum două sezoane. FCSB a fost învinsă de "câini" cu 2-1, ambele reușite fiind semnate de mijlocașul născut în Târgu Mureș. La fel ca Bratu, Hanca a "furat" titlul steliștilor. Dacă partida se termina 1-1, FCSB era la mâna ei pentru câștigarea campionatului cu o etapă înainte de final. Hanca a marcat în minutul 90+6 și astfel Viitorul a luat marele trofeu.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”