FOTBAL  »  Superliga  »  CFR - BELCHATOW 2-3

Error

Articol de GSP - Publicat marti, 10 februarie 2009 00:00

În noul modul imprimat de Uhrin-Jindra, CFR-ul reuşeşte să-şi creeze ocazii, dar are lacune mari în defensivă

Clujul încă mai are de sudat relaţiile de joc. Noul sistem adoptat de cuplul Uhrin-Jindra, 4-1-3-2, este încă necunoscut pentru fotbaliştii CFR-ului. Iar Belchatow, locul 5 în Polonia, a profitat ieri.

Tremură apărarea
Clujenii au suferit cu De Sousa şi Flores în centru, ambele goluri fiind încasate din cauza lipsei de marcaj. Migalewski (27), singur la 16 metri în zona centrală, a plasat mingea la colţul lung, iar 6 minute mai tîrziu, Wrobel a profitat de indecizia apărării şi a lui Hirschfeld şi a împins în poartă balonul deviat de portar. Iar golul trei s-a luat tot din zonă centrală. Pe benzi, Viera şi Viana n-au impresionat cu nimic şi au avut cîteva ezitări.

Culio sclipitor, Dubarbier risipitor
Cu Mureşan la închidere şi Culio, Peralta şi Deac în spatele atacanţilor, CFR-ul a reuşit să-şi creeze ocazii. Dar de toate şi-a bătut joc Dubarbier. Prima dată a scăpat singur cu portarul, dar l-a ţintit pe acesta, apoi şutul său din 8 metri a fost respins de goalkeeper. Înainte de pauză a scăpat din nou spre poarta cehilor, dar şi-a prelungit prea mult balonul. Culio rămîne constant. A limpezit mereu jocul şi a pasat decisiv pentru golul lui Peralta, însă a fost excesiv de nervos, fiind eliminat în final.

Cîştigul Traore
Diego Ruiz e greoi şi aseară nu a impresionat cu nimic. Înlocuitorul său, puştiul Traore, aleargă ca Adebayor şi chiar pare să aibă cîte ceva din calităţile starului lui Arsenal. Şi-a creat cîteva ocazii şi s-a zbătut mult, iar munca i-a fost răsplătită cu 4 minute înainte de final, cînd a marcat de 3-2.

CFR - BELCHATOW 2-3
Au marcat: Migalewski (27), Wrobel (33), Chwalibogowski (78) / Peralta (55), Traore (86)
CFR: Hirschfeld - Viera (46 Panin), Flores, De Souse, Viana - Mureşan - Culio, Peralta (70 Frangipane), Deac (46 Mara) - Ruiz (46 Traore, 87 Cadu), Dubarbier (75 Y. Kone).