FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

EXCLUSIV Căpitanul lui Dinamo, Ante Puljic, susține că Liga 1 trebuie întreruptă de urgență: „Ce, milioanele de oameni de pe planetă au vrut să se infecteze?!”

Puljic a declarat la interviul precedent în Gazetă că ia în calcul să mai continue un sezon la Dinamo, acum așteaptă să vadă și ce intenții are clubul cu el și ce soarta va avea gruparea
Puljic a declarat la interviul precedent în Gazetă că ia în calcul să mai continue un sezon la Dinamo, acum așteaptă să vadă și ce intenții are clubul cu el și ce soarta va avea gruparea

Articol de - Publicat vineri, 24 iulie 2020 22:12 / Actualizat sambata, 25 iulie 2020 09:29

Căpitanul lui Dinamo, Ante Puljic, despre catastrofa de la Dinamo: „Titanicul deja s-a rupt și se scufundă”.

Dinamo are o echipă întreagă, cu tot cu rezerve, mai exact 18 jucători, infectată cu noul coronavirus. Foarte puțini mai sunt jucătorii care au ieșit negativ la ultimele teste, însă și aceștia, alături de membrii staff-ul tehnic, sunt obligați să stea în carantină 14 zile. Printre membrii ultimului grup este și Ante Puljic, 32 de ani, căpitanul echipei. "Câinii" nu s-au mai antrenat deja de 10 zile, vor mai sta departe de pregătiri încă pe atât, și solicită cât se poate de vocal întreruperea sezonului.

- Ante, comentai la mijlocul săptămânii, vizavi de situația voastră, că Dinamo e ca și cum Titanicul a izbit aisbergul. Acum cum mai e?

- După ce l-a izbit, oamenii au luat-o, inițial, în glumă și se jucau fotbal cu bucățile de gheață. Acum, deja vaporul s-a rupt și se scufundă! Cam așa e situația. Păcat că sunt unii oameni pe margine care se bucură de drama celor de pe vapor.

- Ce vrei să spui cu asta?

- Noi cerem întreruperea campionatului, alții consideră că am fi favorizați de situația asta, dar părerea mea este că dacă privim chestiunea cu discernământ trebuie să avem grijă de sănătatea tuturor, de aceea liga internă trebuie oprită de urgență! Întotdeauna vor fi cluburi care vor fi fericite, altele nefericite cu o decizie sau alta, eu spun doar o părere. Iar oficialii forului care conduce fotbalul trebuie să decidă, dar să se gândească și la faptul că n-am vrut să ne îmbolnăvim și nici nu putem juca. Atunci, dacă noi suntem arătați cu degetul pentru că am ieșit pozitiv la teste, arătați-i cu degetul și pe ceilalți oameni de pe planetă! Ce, ei au vrut să se infecteze?!

- Tu faci parte din grupul fotbaliștilor care au ieșit negativ la teste, însă tot trebuie să stai în carantină. Ai ceva de reproșat celorlalți colegi?

- Nu, deloc. Sunt ferm convins că nu au dorit să ia virusul. Se întâmplă chiar dacă te păzești.

EXCLUSIV Căpitanul lui Dinamo, Ante Puljic, susține că Liga 1 trebuie întreruptă de urgență: „Ce, milioanele de oameni de pe planetă au vrut să se infecteze?!”

S-a blocat în casă

- Cum este viața din nou în carantină?

- Sunt blocat în apartament, practic. Trebuie să respect regulile și chiar o fac.

- Un fel de arest la domiciliu, modern. Ieși măcar să-ți iei de mâncare?

- Aveam ceva rămas de la începutul săptămânii, îmi prepar singur mâncarea, uneori comand. Ți-am zis că stau în casă. Cel mai dificil lucru e cel legat de antrenamente. Fiindcă nu ai prea multe opțiuni în apartament. Acum, situația este mai gravă decât în starea de urgență, cel puțin așa o percep eu. Oricum, văd că tot mai mulți oameni din fotbalul intern, dar și din România au luat virusul. Nu e ca și cum cei de la Dinamo au mers prin anumite locuri și s-au expus.

- De câte zile, săptămâni, veți avea nevoie apoi ca să vă reveniți fizic?

- Cu siguranță, două-trei săptămâni legate de antrenamente. Totuși, ce te faci dacă iar apar niște cazuri?! Chiar nu știu ce să mai zic, toată situația asta este rea, prietene. Iar viitorul sezon începe în 3-4 săptămâni. Bine, nici nu ne mai gândim la ceea ce va fi atunci, pentru că habar n-ai ce este în prezent. Eu cred că majoritatea cluburilor ar dori acum blocarea campionatului, nimeni nu vrea să riște cu sănătatea lui.

3înfrângeri, o remiză și o victorie au adunat dinamoviștii după reluarea campionatului, la care se adaugă dublul eșec cu FCSB din semifinalele Cupei României

20de meciuri a adunat Puljic numai în acest sezon în tricoul "câinilor", marcând și un gol, la revenirea sa în Ștefan cel Mare

"Nu văd când ar putea fi reprogramate meciurile noastre cu Dinamo, nu mai sunt date disponibile în calendar. Trebuie să avem în vedere și ceea ce se va întâmpla în sezonul următor. Cred că se va apela la soluția înghețării actualului campionat"
Marcel Ghergu, președinte Chindia

VIDEO Marcel Vela, ministru de interne, vorbește despre ce modificări o să aibă baza sportivă Dinamo: „Vechiul stadion o să fie reabilitat”

EXCLUSIV Ce urmează pentru Dinamo » LPF nu cedează presiunilor: toate scenariile luate în calcul

Citește și:
Prea târziu! Naivă în prima repriză, FCSB s-a trezit după pauză, dar n-a putut să o întoarcă pe Fenerbahce. Final de aventură în Europa League
Europa League
Prea târziu! Naivă în prima repriză, FCSB s-a trezit după pauză, dar n-a putut să o întoarcă pe Fenerbahce. Final de aventură în Europa League
Ce se întâmplă cu Charalambous? Aproape de bătaie la vestiare!
Europa League
Ce se întâmplă cu Charalambous? Aproape de bătaie la vestiare!
Toate echipele calificate din grupa Europa League: „roșu” pentru Răzvan Lucescu, PAOK s-a prăbușit!
Europa League
Toate echipele calificate din grupa Europa League: „roșu” pentru Răzvan Lucescu, PAOK s-a prăbușit!
Benzema s-a enervat, după ce a văzut noua ofertă: s-a retras din echipă și REFUZĂ să mai joace!
Campionate
Benzema s-a enervat, după ce a văzut noua ofertă: s-a retras din echipă și REFUZĂ să mai joace!
Schimbare istorică la bani. Anunțul făcut de BNR
Profit.ro
Schimbare istorică la bani. Anunțul făcut de BNR
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Decizie ȘOC: Ana Maria Bărbosu a rămas fără medalia olimpică de la Paris! Informația care ZGUDUIE sportul românesc

„Părul fetei arde vâlvătăi... Zbor final! Stop!” » GSP publică o serie specială, la 50 de ani de la perfecțiunea olimpică a gimnasticii: „Nadia, 10 la Montreal”


Comentarii (151)
2964764060229270
Benedic Gabriel Duck  •  25 Iulie 2020, 07:52

Pulici,(intenționat scris AȘA) ,lasă-ne cu gargara că n-o să moară nici un fotbalist,doar dacă e hipertensiv,are diabet,e gras-obez,are alte comorbiditati sau dacă are vre-o 50 ani plus...Asta-i statistică....Ekeng,tot de la ddb a murit pe teren că era bolnav de inimă. Trebuia întrerupt campionatul???Lasă-ne și mergeți acolo unde vă e locul....ddb =doar dinamo in B....

drughi009
drughi009  •  25 Iulie 2020, 00:15

*** nu se intrerupe nimic ,alte echipe cum m.m nu au niciun covid si la astia e full , au umblat la terase malluri si acum miloaga sa nu retrogradeze ,meciuri pierdute la masa verde si b-ul asta e solutia dinamoului

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

974975389549103
Ioan Popasu  •  25 Iulie 2020, 02:15
Postat de iredrd pe 25 Iulie 2020, 01:53

nb mane ,see u soon!:P

Corect. Sa se înghețe campionatul si Dinamo sa meargă acolo unde le e locul. In afara istoriei. Ei reprezintă istoria urâta a invaziei sovietice a României si sunt produsul comunismului. Nu ne putem desprinde de trecut decât atunci cand dispar simbolurile lui si oamenii care l-au reprezentat gen Cornel Dinu.

Vezi toate comentariile (151)
Comentează
Close