FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ

VIDEO Dan Petrescu s-a văitat de subțirimea lotului, a criticat arbitrajul, dar a făcut și o remarcă neașteptată: „Înseamnă că eu sunt problema”

FARUL - CFR CLUJ 1-0. Înfrângerea de la Constanța îl pune în gardă pe Dan Petrescu, care începe să aibă tot mai multe semne de întrebare în privința apărării, altădată punctul forte al CFR-ului.

Articol de , - Publicat duminica, 23 aprilie 2023 09:11 / Actualizat duminica, 23 aprilie 2023 09:46

Și acum, ca și la alte meciuri din ultima vreme, „Bursucul” și-a certat stoperii: „N-am făcut un meci bun, deși până am luat gol a fost un duel echilibrat. Noi am avut primele ocazii, apoi și Farul. Din păcate, am luat gol foarte ușor. Să joci la ofsaid în minutul 55... A fost o greșeală a mai multor jucători”, a explicat Petrescu.

Dan Petrescu pune tunurile și pe arbitraj

Petrescu e de acord cu decizia întoarsă de Sebastian Colțescu în prelungiri, însă a fost deranjat că în minutele de prelungiri nu s-a jucat mai mult de 80-90 de secunde.

Varga, atac furibund la adresa arbitrajului lui Colțescu din meciul cu Farul: „Nici în codru nu se fură în halul ăsta. Ăsta a fost jaful jafurilor”
FARUL - CFR CLUJ 1-0

Petrescu a pus accent pe repetatele trageri de timp ale dobrogenilor și crede că meciul mai putea fi lungit încă 5 minute: „Toate deciziile VAR din play-off au fost împotriva noastră. Nu știu dacă cea din prelungiri a fost corectă, dar din ce am auzit, arbitrul a gândit bine. E prima înfrângere din play-off, prima în 13 meciuri, dar vine într-un moment foarte prost.

Dacă e să-i reproșez ceva arbitrului e că în prelungiri nu s-a jucat deloc fotbal. S-a stat mult pe jos. Mai trebuia să lase vreo 5 minute de prelungiri”

Deac și Camora, marile pierderi

Problemele de lot îi dau mari bătăi de cap lui Petrescu, iar absențele lui Deac și Camora crede că sunt foarte importante în actuala echipă a CFR-ului: „Ultima săptămână a fost foarte grea. Deac nu mai joacă, doi jucători au fost în Serbia la tratament și au venit târziu. Camora vine și el după o accidentare, de asta n-am făcut decât două schimbări.

Nu mai am jucători de atac, nici dacă îi caut. Când 6 ani îi ai în teren pe Deac și Camora, și dintr-o dată nu-i mai ai, oricine ar fi îngrijorat. Suferim”, a mai zis Petrescu.

Gânduri de plecare?

Petrescu a lăsat impresia la conferința de presă că ar putea lua în calcul și o plecare de la CFR în cazul ratării titlului. În momentul în care a vorbit despre lotul subțire, tehnicianul campioanei și-a terminat impresiile cu o concluzie dură: „Am pierdut foarte mulți jucători după ce perioada de transferuri s-a închis.

Fie că s-au dus în China, Roger s-a dus pe la UTA, am rămas fără soluții. Aici am pierdut mult. Ne merităm clasamentul. Cred că subțirimea lotului e cel mai mare minus al nostru. Era și înainte de ultimele plecări, acum cu atât mai mult. Însă treaba mea e să găsesc soluții, iar dacă n-o găsesc, însemnă că eu sunt problema".

Mi se pare penibil să spună Hagi că nu m-a găsit. Iar ultima dată, când am câștigat 3-0 aici, nu m-am văzut cu Gică. Nici a doua sau a treia zi. Apoi am vorbit. Eram supărat, de asta am plecat. Gică e prietenul meu pe viață. Oricum îl sun și-l felicit

-Dan Petrescu, antrenor CFR Cluj

Farul joacă următorul meci cu Sepsi. La 3 zile după ce Sepsi joacă împotriva noastră, o semifinală. Iar eu bag toată echipa. Cei de la Sepsi poate nu vor mai fi la fel de concentrați cu Farul. Trebuie să sperăm până la final

- Dan Petrescu, antrenor CFR Cluj

Suntem îngrijorați. Și Craiova e în luptă, nu doar FCSB. Depindem de multe lucruri. Mai sunt 15 puncte în joc, Farul e favorită, a pierdut cele mai puțin meciuri. Eu sper totuși ca până la ultima etapă să avem două puncte sub Farul și să jucăm cu trofeul pe masă la Cluj

Marius Avram a analizat faza penalty-ului anulat de Colțescu lui CFR Cluj: „Atunci, a existat evidența greșelii”
Basarab Panduru și MM Stoica s-au pus de acord în studio: „Pare că e finalul”
FARUL - CFR 1-0

„Urmează producții de un mare impact, participă și el ...” » Soția unui fost star de la PSG, decizie controversată: „Planul e un milion de dolari în 6 luni”

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”