FOTBAL  »  Superliga  »  FARUL - FC BOTOȘANI 8-0

VIDEO Farul a reușit scorul sezonului în Superliga. Elevii lui Hagi nu au avut milă de Botoșani

Farul Constanța a făcut scorul campionatului. A câștigat cu Botoșani, 8-0, în etapa #19 din Superliga/ foto Imago Images

Articol de GSP - Publicat duminica, 04 decembrie 2022 15:12 / Actualizat duminica, 04 decembrie 2022 16:46

Farul Constanța a făcut scorul campionatului. A câștigat cu Botoșani, 8-0, în etapa #19 din Superliga.

Toate rezultatele etapei #19 din Liga 1

A fost un galop de sănătate la Ovidiu. Elevii lui Hagi au deschis scorul rapid, din minutul 11. Grameni a marcat din careu, cu un șut la lung. Alibec a dus scourl la 2-0 înainte de pauză. A ratat un penalty dat cu VAR, dar mingea respinsă de Pap a ajuns tot la el și a trimis fără emoții în poarta goală. După pauză, Botoșani s-a prăbușit.

Cu un om în minus din minutul 30, după eliminarea lui Șeroni, apărarea moldovenilor a fost spulberată de băieții lui Hagi. Pitu a marcat pentru 3-0, șut cu pământul de la mare distanță. Apoi, Vlad Morar a reușit o dublă-fulger, în doar 3 minute (66, 69). Alibec a dat și el al doilea gol, în minutul 74.

Al 7-lea gol a fost și reușita meciului. Șut superb al lui Kiki, din marginea careului, aproape de vinclu. Pap a atins mingea, dar nu a putut respinge. Alibec a dat și al treilea gol, în minutul 87. A marcat cu un șut plasat la colțul lung, din careu.

Pentru Botoșani a fost a doua înfrângere de asemenea magnitudine în acest sezon, după 0-7 cu Sepsi în etapa 11.

Farul este lider în Liga 1, cu 44 de puncte în 19 meciuri. Botoșani este pe 12, cu 20 de puncte, doar 3 peste UTA, echipa de pe primul loc retrogradabil.

FINAL. Farul Constanța - FC Botoșani 8-0

Echipe de start la Farul - Botoșani

Farul Constanța: Aioani - Sîrbu, Larie, Popescu, Kiki - Artean, Băluță, Grameni - Torje, Alibec, Pitu
Rezerve: Buzbuchi, Benzar, Casap, Borza, Nedelcu, Doukoure, Sali, Morar, Moldoveanu
Antrenor: Gheorghe Hagi

FC Botoșani: Pap - Patache, Dican, Șeroni, Dragu - Sylla, Mussis, Zabou - Barbosa, Camara, Pinson
Rezerve: Ureche, Țigănașu, Perianu, Ivanov, Petkovski, Tîrcoveanu, Roman II, Mailat, M. Dahona
Antrenor: Marius Ciobanu

Stadion: Academia Hagi (Ovidiu)
Arbitru: Viorel Flueran (Craiova) / A1: George Neacșu (Câmpulung Muscel), A2: Ionel Dumitru (Gherghița, Prahova) / Arbitru VAR: Andrei Moroiță (Ploiești), Arbitru AVAR: Valentin Avram (București)

Conferință de presă Farul

Becali vrea să-l cedeze în Liga 1, fotbalistul i-a dat mesaj Anamariei Prodan: „Du-mă în altă parte”
FCSB
Adrian Mititelu Jr, dezlănțuit după victoria din derby-ul Craiovei » Ce semn le-a făcut rivalilor după ce a intrat pe teren
CSU CRAIOVA - FCU CRAIOVA 0-2