FOTBAL  »  Superliga  »  FARUL - FCSB 0-4

Toni Petrea nu se aștepta la un succes așa clar cu Farul: „E un scor suprinzător pentru mine”

Toni Petrea, antrenor FCSB +22   FOTO
Toni Petrea, antrenor FCSB

Articol de GSP - Publicat luni, 25 aprilie 2022 23:15 / Actualizat luni, 25 aprilie 2022 23:43

FCSB a câștigat categoric meciul cu Farul din etapa 6 a play-off-ului Ligii 1, scor 4-0, cu hat-trick al lui Florin Tănase. Toni Petrea, antrenorul roș-albaștrilor, a tras concluziile după succesul echipei sale.

Petrea s-a declarat mulțumit de jocul elevilor săi, care au zdrobit Farul, și a dezvăluit că nu se aștepta înaintea meciului la o diferență atât de mare pe tabelă.

Reacția lui Florin Tănase după primul hat-trick din carieră: „Nu contează titlul de golgeter cât contează cel de campion al României”
FARUL - FCSB 0-4

„O victorie importantă pentru noi, rămânem în cursa pentru primele locuri. Un joc pe care l-am controlat, mai ales în prima parte când am marcat 3 goluri. În repriza a doua am mai redus din motoare, dar chiar și așa am avut câteva ocazii de a marca.

Mă bucură victoria, scorul un pic surprinzător pentru mine. Nu mă gândeam decât la cele 3 puncte și nu pot decât să fiu fericit”, a declarat Toni Petrea la Orange TV.

Farul - FCSB // foto: Raed Krishan
+18 FOTO

Toni Petrea: „Coman a intrat bine în joc”

Revenit titular în formația de start a celor de la FCSB, Florinel Coman a avut o prestație bună, reușind o pasă de gol și să obțină un penalty. Toni Petrea a avut numai cuvinte de laudă la adresa fotbalistului său.

„Coman a intrat bine în joc, o primă repriză foarte bună, în a doua s-a sufocat, mi-a și spus că nu mai putea. Era normal după perioada asta în care nu prea a jucat, a jucat câte o repriză sau mai puțin.

I-am dat libertate acolo în față să se miște și în partea stângă acolo unde îi place lui, și în centrul atacului, chiar și pe dreapta și a făcut-o bine pe toate pozițiile”, a mai precizat antrenorul roș-albaștrilor.

Ținând cont că ultimele două play-off-uri le-am pierdut cum le-am pierdut, cred că s-a acumulat experiență, se poate vorbi de o maturitate în joc. Și adversarele câștigă și mă bucur că jucătorii se exprimă destul de bine în ciuda presiunii. Lupta e foarte strânsă.

- Toni Petrea, antrenor FCSB

Citește alte știri din Liga 1:

Reacția unui jurnalist GSP la cele întâmplate în Farul - FCSB: „Gest de amator din partea lui Hagi, nu mă așteptam!”
farul - fcsb
Latovlevici nu își menajează coechipierii după 0-4 cu CS Universitatea: „Ca să joci la un nivel de top, îți trebuie «saci» de bivol. Ne mulțumim cu banii la zi?”
FC ARGEȘ - CSU CRAIOVA 0-4

Reporterii GSP au surprins scenele tensionate de la porțile arenei Wembley » Ce s-a întâmplat la câteva minute după finala UCL

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring