FOTBAL  »  Superliga  »  FARUL - FCU CRAIOVA 3-2

VIDEO + FOTO Farul, victorie chinuită cu FCU Craiova » Elevii lui Hagi au avut 3-0 la pauză, dar au tremurat pentru victorie

Farul - FCU Craiova, etapa 22 din Liga 1, live +23   FOTO
Farul - FCU Craiova, etapa 22 din Liga 1, live

Articol de GSP - Publicat luni, 24 ianuarie 2022 21:58 / Actualizat luni, 24 ianuarie 2022 22:03

Farul a debutat cu victorie în 2022, 3-2 cu FCU Craiova, și continuă lupta pentru locurile de play-off.

Echipa lui Gică Hagi a început tare meciul și a condus cu 3-0 la pauză, după o prestație excelentă a lui Michael Omoh.

I-a ieșit lui Hagi » Două goluri de generic marcate de primul transfer al iernii
FARUL - FCU CRAIOVA

În minutul 5, jucătorul adus în ianuarie de la Academica Clinceni, a primit mingea la 25 de metri de poarta adversă și a șutat puternic, sub bara transversală, învingându-l pe portarul Robert Popa.

Jefte Betancor, golgeterul Ligii 1, a majorat scorul în minutul 32. Atacantul a primit o pasă la marginea careului și, după ce șutul inițial i-a fost blocat, a profitat de ezitarea portarului Popa și a marcat cu un șut de la 5 metri,

În finalul primei reprize, Omoh a dat din nou lovitura. Farul a plecat spectaculos pe contraatac. Nigerianul a intrat în careu și a șutat perfect la colțul lung, de lângă Achim.

Primul gol al lui Omoh
+19 FOTO

Farul, victorie cu emoții cu FCU Craiova

În repriza a doua, FCU Craiova a forțat și a punctat de două ori. Intrat la pauză, Campagno a redus din diferență în minutul 52.

După ce FCU Craiova a avut un penalty refuzat, în minutul 79, elevii lui Nicolo Napoli au mai marcat o dată. Asamoah a punctat în minutul 89, dar oltenii nu au mai avut forța să înscrie încă o dată.

Cu această victorie, Farul, locul 6, ajunge la 35 de puncte. Echipa lui Hagi este la egalitate cu CSU Craiova, locul 5, și are 3 puncte peste Rapid, locul 7. De partea cealaltă, FCU Craiova este pe 14, cu 19 puncte.

Farul Constanța - FCU Craiova 3-2

Farul Constanța - FCU Craiova, echipele de start

Farul: Aioani – Boboc, Larie, Ghiță, De Nooijer – Ciobanu, Artean, Grameni – Purece, Betancor, Omoh
Rezerve: Brănescu, Mladen, Buta, Radaslavescu, Pires, Ganea, E. Sali, Moldoveanu, Dănuleasa
Antrenor: Gheorghe Hagi

FCU Craiova: Popa – Negru, Kovacic Diallo, Huyghebaert – Achim, Asamoah – Marquet, Van Durmen, Baeten – Bălan
Rezerve: Mogoșanu, Paramatti, Bușu, Albu, Popa, Bauza, Ondan, Sidibe, Compagno
Antrenor: Nicolo Napoli

Stadion: Academia Gheorghe Hagi - teren principal (Ovidiu)
Arbitru: Coza Ionuţ (Cernica) / Asistenți: Neacşu George Florin (Câmpulung Muscel), Constantinescu Andrei (Bucureşti)

Napoli a „reinventat” tactica

Pentru primul meci de la revenirea la FCU Craiova, antrenorului Nicolo Napoli a ales să mizeze pe o tactică inedită. Italianul a folosit o linie de cinci mijlocași, însă toți sunt, la origine, mijlocași centrali, fie interi, fie închizători.

Dintre ei, Achim și Asamoah au fost folosiți pe posturile de bază, mijlocași la închidere. Marquet și Baeten au evoluat în bandă, iar Van Durmen, mijlocaș defensiv, a jucat ca mijlocaș ofensiv.

VIDEO Dragomir, entuziasmat de doi fotbaliști: „Tavi e cel mai mare din ultimii 20 de ani, de la Hagi! Dar omul meciului e altul”

„Dușmanul” de care Gigi Becali speră să scape: „Nu îi urez să se accidenteze, dar să plece odată din Liga 1!”

FOTO Ciudățenii pe banca Clinceniului, în timpul meciului de la Mioveni » Cum a fost surprins John Ene

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”