FOTBAL  »  Superliga  »  FC ARGEȘ - GAZ METAN 1-1

FC ARGEȘ - GAZ METAN 1-1. Echilibru în primul meci al zilei din Liga 1! Argeșenii au scăpat victorie după o gafă colectivă

FC ARGEȘ - GAZ METAN, liveTEXT pe GSP.ro

Articol de GSP - Publicat duminica, 17 ianuarie 2021 19:26

FC Argeș și Gaz Metan au remizat azi, 1-1, în al doilea meci al etapei a 17-a din Liga 1, după un duel echilibrat.

Vezi AICI programul și rezultatele din etapa #17!

Gazdele au început tare meciul, iar în minutul 3 au avut o ocazie uriașă. Ionuț Șerban a primit o pasă în care u șia șutat puternic, dar mingea a fost respinsă de Yuri de pe linia porții. Cinci minute mai târziu, FC Argeș a deschis scorul. Alexander Maes a primit o centrare perfectă și trimis imparabil cu capul, din 6 metri.

Până la pauză, Argeș a mai avut două ocazii, prin Mediop (21) și Ionuț Șerban (45).

Gaz Metan, mai bună după pauză

Medieșnii au început mai bine repriza secundă și au dominat teritorial, fără să pună însă în pericol poarta adversră. Egalarea a venit în minutul 63, după o greșeală colectivă a piteștenilor. Ronaldo Deaconu a centrat în careu, portarul Greab a ieșit hazardat, iar Ionuț Șerban și-a trimis mingea în proprie poartă, stabilind scorul final.

După acest egal, Gaz Metan a ajuns la 20 de puncte, depășind-o pe Dinamo și urcând pe 8. FC Argeș este pe 15, penultimul loc, cu 15 puncte, la egalitate cu Poli Iași, care are un meci în minus.

Clasament Liga 1:

FC Argeș - Gaz Metan 1-1

FC ARGEȘ - GAZ METAN, echipele de start:

FC ARGEȘ: Greab - Tofan, Maric, Deslandes, Mușat - Meza Colli, Șerban - Drăghici, Maes, C. Dumitru - Ndiaye
REZERVE: Micle, Leca, Turda, Șerbănică, Grecu, Palic, Honciu, C. Barbu, Năstăsie
ANTRENOR: Mihai Ianovschi

GAZ METAN: Pleșca - Butean, Yuri, Baco, Trif - Pambou, Francisco - Valente, Deaconu, Ciocan (Ze Manuel 12) - Nițu
REZERVE: Buzbuchi, Larie, R. Romeo, Alceus, Horșia, P. Costea, Chamed, Sambu
ANTRENOR: Jorge Costa

STADION: „Nicolae Dobrin"
Arbitru: Mladinovici Horia Gabriel (Bucureşti) / Asistenți: Badea Marius (Râmnicu Vâlcea) și Filip Alexandru (Constanţa)