FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

FCSB își domină rivalele din Liga 1! CFR Cluj și Craiova, surclasate într-un top decisiv

FCSB este cea mai bună echipă din Liga 1 în finalurile de meci. Sursă foto: Facebook @FCSB +22   FOTO

Articol de - Publicat sambata, 16 ianuarie 2021 17:00 / Actualizat sambata, 16 ianuarie 2021 23:26

FCSB este lider în Liga 1 și la numărul de goluri înscrise în finalul meciurilor. Nu a învins-o în ultimele 15 minute pe Astra (3-0) din întâmplare.

Cronica partidei FCSB - Astra 3-0

După minutul 75, FCSB este echipa care punctează de cele mai multe ori în Liga 1. Man, Tănase&Co. au reușit 13 goluri în ultimul sfert de oră al confruntărilor din campionat. În această ierarhie, de trupa lui Toni Petrea se mai apropie doar Sepsi - 10 goluri.

CFR Cluj, deținătoarea titlului, are un bilanț modest: doar 4 goluri izbutite în intervalul '75-'90+. Iar Craiova e practic absentă în încheierea partidelor, cu un singur gol consemnat! Oltenii sunt acompaniați la coada clasamentului de Chindia și FC Voluntari.

+18 FOTO

Pozițiile se schimbă dacă este luat în calcul procentajul de goluri marcate după minutul 75. Concret: FCSB a reușit, în total, 40 de goluri în sezonul actual, 13 în ultima parte a jocurilor. Sepsi, cu 10 goluri marcate după minutul 75 și 28 în ansamblu, va avea o rată superioară în acest top.

Thomas Neubert, secretul lui FCSB?

Munca lui Thomas Neubert, preparatorul fizic care e masor în realitate, poate sta la baza eficienței celor de la FCSB în finalul meciurilor. Neubert, 51 de ani, a ajuns prima dată la FCSB în 2012, când Reghecampf a devenit antrenor principal. A urmat o perioadă formidabilă pentru echipă, cu două titluri câștigate la rând, plus accesul în „optimile" Europa League și în grupele Champions League.

FCSB a progresat vizibil, ca pregătire fizică, și își sufoca adversarii mai ales datorită acestei calități. Toate meritele îi erau atribuite lui Neubert, pentru activitatea concretă, și lui Reghecampf, pentru meritul de a-l fi descoperit. Germanul a revenit în România vara trecută, la pachet cu antrenorul Toni Petrea, iar efectele încep să se vadă.

VIDEO » Ce a declarat Toni Petrea, imediat după FCSB - Astra 3-0