FOTBAL  »  Superliga  »  FC ARGEȘ - STEAUA 3-0

video FC Argeș - Steaua București 3-0, într-un amical » Înfrângere la scor pentru Oprița, în fața locului 15 din Superliga

Steaua București, liderul Ligii 2, a pierdut la Pitești, scor 0-3, un meci amical disputat în compania formației FC Argeș, ocupanta locului 15 în Superliga / Sursă foto: Facebook@ CSA Steaua

Articol de - Publicat sambata, 25 martie 2023 15:28 / Actualizat sambata, 25 martie 2023 15:48

Steaua București, liderul Ligii 2, a pierdut la Pitești, scor 0-3, un meci amical disputat în compania formației FC Argeș, ocupanta locului 15 în Superliga.

Ricardo Grigore revine la Dinamo la finalul sezonului: „N-am fost fugar! Am renunțat la bani, să se știe”
dinamo - petrolul 1-1

Steaua București, înfrângere cu FC Argeș, într-un meci amical disputat la Pitești

FC Argeș a deschis scorul în minutul 29, prin Kevin Koubemba. Congolezul l-a lansat perfect în adâncime pe Arnold Garita, vârful „vulturilor violeți” a sprintat, a ajuns în interiorul careului și i-a centrat lui Koubemba, care a finalizat din drop, cu stângul, la colțul lung, fără șansă pentru Horia Iancu.

În minutul 43, Adrian Ilie, fundașul stânga al Stelei, l-a faultat pe Costinel Tofan, fundașul dreapta al celor de la FC Argeș, iar „centralul” partidei a indicat punctul cu var. Arnold Garita a transformat fără probleme lovitura de pedeapsă și a dus scorul la 2-0.

În minutul 80, gazdele au lovit bara prin Biai, care a finalizat un contraatac al trupei lui Bogdan Argeș Vintilă. Numai un minut mai târziu, FC Argeș a închis tabela prin Fabio Vianna. Portughezul a reluat din 7 metri, în plasa de sus a porții, o centrare venită din banda stângă de la Yanis Pîrvu, un fotbalist în vârstă de 15 ani.

S-a terminat 3-0 pentru FC Argeș, formație care va primi în runda a doua din play-out-ul Superligii vizita celor de la FC Voluntari. De cealaltă parte, Steaua București va merge pe terenul Oțelului Galați, în etapa secundă din play-off-ul Ligii 2.

FC Argeș - Steaua București, echipele de start

Mai jos, echipele folosite de antrenorii Bogdan Argeș Vintilă și Daniel Oprița la meciul amical de astăzi.

FC Argeș: George Micle – Andrei Tofan, Grigore Turda, Alin Dobrosavlevici, Antonio Jakolis – Mimito Biai, Tony Njike, Andreias Calcan, Kevin Koubemba – Wesley Jobelo, Arnold Garita
Rezerve: Cătălin Straton, Geani Crețu, Lucas Brendon, Ionuț Șerban, Andrei Tîrcoveanu, Yanis Pîrvu, Andrei Stoica, Gino Oprescu, Fabio Vianna
Antrenor: Bogdan Argeș Vintilă

Steaua București: Iancu – Oroian, Ciocoteală, Beța, A. Ilie – Balgiu, Enceanu – Drăghici, Bustea, E. Pacionel – Kayondo
Antrenor: Daniel Oprița

În repriza a doua, Steaua București a evoluat în următoarea formulă, după cum se arată pe pagina de Facebook a „militarilor”: Iancu – Corbu, Mihăescu, Sabău, Sima – D. Gheorghe, Bărbulescu, Șt. Pacionel, E. Pacionel – Chipirliu, Kayondo