FOTBAL  »  Superliga  »  BOTOȘANI - CRAIOVA 1-1

VIDEO + FOTO FC Botoșani - CS Universitatea Craiova 1-1 » Deja adio titlu? Andrei Ivan n-a fost de ajuns pentru Ouzounidis! Clasamentul ACUM

FC Botoșani și CS Universitatea Craiova se întâlnesc astăzi, de la ora 19:00, în etapa cu numărul 2 din play-off. +15   FOTO

Articol de - Publicat miercuri, 21 aprilie 2021 20:55 / Actualizat miercuri, 21 aprilie 2021 21:00

FC Botoșani și CS Universitatea Craiova au remizat, scor 1-1, în runda secundă din play-off. Șansele oltenilor la titlu se risipesc treptat.

• Celelalte două meciuri ale etapei de play-off sunt: Sepsi - CFR Cluj (astăzi, 21:30) și Clinceni - FCSB (joi, 20:15).

FC Botoșani a început bine și meciul cu Craiova, la fel ca runda trecută, contra liderului FCSB. Albanezul Realdo Fili a deschis scorul în minutul 12, profitând de gafa lui Nicușor Bancu. Fundașul stânga al oltenilor a încercat să îl dribleze, la 20 de propria poartă. A pierdut mingea, iar Fili a tras tare, balonul a fost deviat de Marius Constantin și a intrat în poartă. Oltenii au fost mai deciși după pauză, dar Marius Constantin a irosit o șansă rarisimă în minutul 57. Ivan Mamut a deviat mingea în bara transversală, apoi balonul sărit la fundașul central. Din 5 metri, acesta a reluat peste poarta goală!

Andrei Ivan n-a fost de ajuns pentru Craiova

Andrei Ivan, cel mai bun fotbalist al Craiovei din 2021, a revenit cu gol după accidentare. Introdus în minutul 69, a punctat 11 minute mai târziu, cu un șut frumos, din unghi. Un alt moment notabil s-a petrecut în prelungirile partidei, când nervii au cedat. Eduard Florescu și Mihai Bălașa au văzut cartonașul roșu din partea „centralului” Radu Petrescu, pentru un clinci.

+11 FOTO

Craiova face al doilea pas greșit în play-off, după remiza cu Sepsi, scor 0-0, iar titlul se îndepărtează de Bănie cu pași siguri. Oltenii sunt la 5 puncte în spatele liderului FCSB, având și un meci în plus disputat.

FINAL  » FC Botoșani - CS Universitatea Craiova 1-1

Fazele importante ale partidei:

• Gazdele au deschis scorul în minutul 12,  după o eroare gravă în defensivă a lui Nicușor Bancu. Căpitanul lui CS Universitatea Craiova a pasat slab în câțiva metri, până la Realdo Fili, care apoi l-a depășit ușor și a finalizat în poarta lui Pigliacelli.
  • În minutul 14, Ivan Mamut a fost acroșat în careu de Andrei Chindriș, iar oaspeții au cerut penalty. Reluările TV arată că stoperul intră prin alunecare și joacă prima dată mingea, apoi are un contact și cu atacantul Craiovei (foto mai jos).

FC Botoșani - CS Universitatea Craiova, echipe de start

FC Botoșani: E. Pap - Braun, Chindriș, Șeroni, Țigănașu - Ed. Florescu, J. Rodriguez, E. Papa - D. Askovski, D. Croitoru, R. Fili
Rezerve: Hankic - Holzmann, Meleke, Patache, Al-Mawas, Tîrcoveanu, Târșă, M. Roman I, H. Keyta
Antrenor: Marius Croitoru

CS Universitatea Craiova: Pigliacelli - Vătăjelu, Bălașa, M. Constantin, Bancu - Nistor, Mateiu, Cicâldău - Cîmpanu, I. Mamut, I. Mitran
Rezerve: I. Popescu, Ș. Vlădoiu, Acka, Fedele, Bic, Camara, Căpățînă, Tudorie, A. Ivan
Antrenor: Marinos Ouzounidis

Stadion: Municipal, Botoșani
Arbitru: Radu Petrescu, A1: Mircea Grigoriu, A2: Mihai Marica

Croitoru și Ouzounidis, înainte de Botoșani - Craiova

Universitatea porneşte cu prima şansă, dar la Botoşani statistica e de partea noastră. Vom vedea ce va fi. Noi încă nu suntem la nivelul la care vreau eu sau la nivelul la care am fost în multe momente din acest campionat. Aşa că e normal ca specialiştii să spună că Universitatea are prima şansă. Pe noi nu ne ajută cu nimic egalul. Cum nici cu FCSB nu mă mulţumeam cu un egal. Noi vrem să câştigăm
- Marius Croitoru, antrenor Botoșani

Botoşani este o echipă bună, îmi place stilul lor, îmi place cum construiesc jocul. Vom vedea ce se întâmplă, este un alt campionat acum, nu este precum sezonul regular. Sunt sigur că va fi un meci greu pentru noi. Vom încerca să câştigăm, dar să vedem ce vom avea la ora jocului. Suntem organizaţi, luptăm pentru fiecare minge la fiecare meci, dar ne lipseşte ceva, la finalizare în special.