FOTBAL  »  Superliga  »  FC BOTOȘANI - FARUL 0-2

VIDEO+FOTO Unii cu două bare, ceilalți cu două goluri » Farul, victorie norocoasă cu FC Botoșani!

Farul a învins-o pe FC Botoșani, scor 2-0, în deschiderea rundei cu #14 din Liga 1. +16   FOTO

Articol de - Publicat vineri, 29 octombrie 2021 22:23 / Actualizat vineri, 29 octombrie 2021 22:26

Vezi AICI programul complet al etapei #14

Chiar dacă Botoșani a început mai bine meciul - ocazii Edjouma (3) și Tîrcoveanu (17) - Farul a punctat prima. Și în ce mod! La aproximativ 40 de metri de poartă, Dussaut a primit mingea de la Andrei Ciobanu și nu a stat pe gânduri. Preluare și șut formidabil, la vinclu (23)! Eduard Pap, goalkeeperul Botoșaniului, a zburat degeaba, execuția era imparabilă!

Ce golazo! Reușită uluitoare în FC Botoșani - Farul » Hagi, în extaz
FC Botoșani - Farul

Moldovenii puteau egala până la pauză, doar că Mateus a nimerit bara în prelungiri (45+1). FC Botoșani a avut șanse și în partea secundă. Florescu, voleu pe lângă (64), și a doua bară a lui Mateus (74) l-au enervat la culme pe Marius Croitoru, care a surprins în prima parte, când a efectuat două înlocuiri chiar înainte de pauză: i-a scos pe Lupeta și Papa pentru a-i introduce pe Sila și Florescu.

+12 FOTO

În fine, scorul final l-a stabilit Adrian Petre. Atacantul venit de pe bancă a fost faultat inexplicabil de Edjouma în careu și l-a executat de la punctul cu var pe Eduard Pap (87).

Și cu noroc, Farul se impune pe „Municipal” și se apropie de locurile de play-off. FC Botoșani leagă 5 etape fără victorie!

FINAL. FC Botoșani - Farul 0-2

FC Botoșani - Farul Constanța: echipele de start

FC Botoșani: E. Pap - Braun, Dawa, Racovițan, Țigănașu - Tîrcoveanu, Edjouma, E. Papa - Fili, Lupeta, Santos
Rezerve: Contra, Șeroni, D. Croitoru, Florescu, Petkovski, M. Roman, Sila, Souza, Dragu
Antrenor: Marius Croitoru

Farul: Aioani - Dussaut, Larie, Mladen, De Nooijer - Pires, Artean, Grameni - Chițu, Jefte, Ciobanu
Rezerve: Brănescu, Buta, Ganea, Ad. Petre, Ely Fernandes, Radaslavescu, N. Popescu, Georgescu, Pitu
Antrenor: Gheorghe Hagi

Stadion: Municipal (Botoşani)
Arbitru: Kovacs Istvan (Carei) / A1: Marinescu Vasile (Bucureşti), A2: Artene Ovidiu (Vaslui)

Cel mai ciudat transfer din Liga 1: „Pierd tot dacă nu îl vând! Am semnat cu ochii închiși, ca un primar de comună săracă”

OFICIAL Grecul care l-a impresionat pe Rednic a fost prezentat la Dinamo! Ce număr va purta și durata contractului