FOTBAL  »  Superliga  »  FC BOTOȘANI - GAZ METAN 1-1

FC BOTOȘANI - GAZ METAN MEDIAȘ 1-1 // FOTO + VIDEO Superexecuția lui Florescu salvează Botoșaniul de la înfrângere » Cum arată clasamentul actualizat

Articol de - Publicat sambata, 03 august 2019 17:24

FC Botoșani și Gaz Metan Mediaș au terminat la egalitate, 1-1, în prima partidă a zilei din Liga 1. Golul lui Marius Constantin din prima repriză a fost anulat de superexecuția lui Florescu din minutul 83, într-un duel disputat pe o ploaie deranjantă.

Vezi VIDEO cu golurile!

Vezi AICI statisticile meciului

În continuare fără Edward Iordănescu pe bancă, medieșenii au avut un start de meci consistent, încununat cu golul din minutul 19 al lui Marius Constantin, care a înscris cu o lovitură imparabilă de cap.

Prima repriză a avut parte și de o fază controversată. Același Marius Constantin i-a aplicat un cot în figură lui Papa, dar arbitrul Robert Dumitru n-a reacționat.

Egalarea a venit dintr-o superexecuție

Fotbalul încântător etalat etapa trecută cu FCSB și-a făcut simțită prezența în repriza secundă, când moldovenii au alergat cu disperare după egalare. Trupa lui Marius Croitoru a dominat autoritar ostilitățile și doar ghinionul, la bara lui Ofosu, a făcut ca Mediașul să rămână în avantaj.

Până la urmă, gazdele au egalat în minutul 83. Eduard Florescu, 22 de ani a finalizat impecabil, cu stângul, de la marginea careului, aducând un egal mai mult decât meritat.

Finalul le-a aparținut tot moldovenilor, Golofca, revenit după o fractură de piramidă nazală, putea aduce izbăvirea la Botoșani, dar a fost blocat în poziție de unu la unu de goalkeeper-ul Răzvan Pleșca.

S-a terminat 1-1, iar ambele echipe rămân neînvinse după primele 4 etape. Botoșaniul e pe locul 3, cu 8 puncte, în timp ce Gaz Metan e pe 6, cu 6 puncte.

Botoșani - Gaz Metan 1-1
Au marcat: Florescu '83 / Marius Constantin '19

Echipele de start

FC Botoșani: Pap - Patache, Miron, Chindriș, Țigănașu - Rodriguez, Papa - Ofosu, Ongenda, Ashkovski - Andronic
Rezerve: Hankic, Holzmann, Ebenhofer, Florescu, Cîmpanu, Pițian, Golofca
Antrenor: Marius Croitoru

Gaz Metan: Pleșca - Pleașcă, M. Constantin, R. Popa, Velisar - Droppa, I. Larie, Fofana - Chamed, Sg. Buș, Olaru
Rezerve: Batista, Sanoh, Ely Fernandes, Trif, Drăghici, Dumitru Cardoso, R. Romeo
Antrenor: Edward Iordănescu

Stadion: Municipal
Arbitru: Robert Dumitru / Asistenți: Gabriel Stroe, Romică Bîrdeș

Vezi AICI programul etapei #4 din Liga 1

Vezi AICI clasamentul LIVE din Liga 1

Vezi și

Cum s-au cunoscut Petrescu și Robbie Williams » „Bursucul” vrea să ia cina cu el după festival + Avertisment pentru jucătorii CFR-ului: „Nu o să mai joace fotbal dacă îi prind acolo!”

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!