FOTBAL  »  Superliga  »  HERMANNSTADT - PETROLUL 2-1

VIDEO Hermannstadt, victorie dramatică în minutul 90+4 cu Petrolul » Sibienii urcă pe locul 2 în Liga 1

Articol de GSP - Publicat sambata, 10 septembrie 2022 17:00 / Actualizat sambata, 10 septembrie 2022 17:10

Hermannstadt a învins dramatic Petrolul , scor 2-1, în etapa #10 din Liga 1, grație unei reușite venite la ultima fază a meciului.

Neînvinsă în Liga 1 în acest sezon, Hermannstadt a început perfect și meciu cu Petrolul disputat la Mediaș. Sibienii au deschis scorul grație autogolului anului în România, semnat de Takayuki Seto.

Imediat, trupa lui Măldărășanu putea să-și majoreze avantajul, dar golgeterul Paraschiv a trimis puternic în transversală, după o acțiune supercă a lui Alhassan, care a înșirat toată defensiva Petrolului. După această ocazie ploieștenii s-au trezit și au reușit să egaleze prin Irobiso în urma unui corner.

Fără ocazii în repriza secundă, jocul curgea spre un rezultat de egalitate. Stoica nu a fost de acord însă. Fundașul Sibiului a marcat cu capul după un corner la ultima fază a prelungirilor, aducând victoria pentru Hermannstadt. Trupa lui Măldărășanu rămâne neînvinsă și urcă pe locul 2 în Liga 1, cu 19 puncte.

FC Hermannstadt - Petrolul Ploiești 1-1

FC Hermannstadt - Petrolul Ploiești, echipe de start

Hermannstadt: Muțiu - Butean, Bejan, Stoica, Opruț - Mino Sota, Biceanu - Petrescu, Alhassan, Oroian - Paraschiv
Rezerve: Uțiu, Antoche, Ettienne, Răuță, Năstăsie, Balaure, Iancu, Buhăcianu, Hora
Antrenor: Marius Măldărășanu

Petrolul: Vâlceanu - Meijers, Tamaș, Juja - Borta, Dumitru, Seto, Tavares, Țicu - Irobiso, Grozav
Rezerve: Moroz, Pashov, Olaru, Cebotaru, Tusungama, Tugaliuc, Ivanovski, Cioiu, Măzărache
Antrenor: Nicolae Constantin

Stadion: Gaz Metan, Mediaș
Arbitru: George Găman / Asistenți: Alexandru Cerei și Daniel Mitruți
Arbitru VAR: Szabolcs Kovacs / Arbitru AVAR: George Neacșu

FC Hermannstadt - Petrolul Ploiești, duelul revelațiilor

Nou-promovatele FC Hermannstadt și Petrolul sunt surprizele plăcute până în acest punct al sezonului.

Sibienii sunt singurii neînvinși din Liga 1. Au strâns 16 puncte și ocupă locul 4, cu mențiunea că au un meci mai puțin disputat decât formațiile de pe podium.

„Lupii galbeni” sunt pe locul 3, cu 17 puncte. Vin după două victorii consecutive, 3-2 contra Chindiei și 2-1 cu FC Botoșani.

El e noua marfă de export la FCSB » Hagi l-a dat afară, Becali visează să ia 5 milioane de euro
FCSB
Mirel Rădoi, reverență în fața lui Dan Petrescu și a CFR-ului înainte de meciul direct: „Cel mai bun lot și antrenor foarte valoros”