FOTBAL  »  Superliga  »  FC VASLUI

FC Vaslui-MTZ-RIPO Minsk 2-2, într-un meci amical disputat în Turcia

Articol de GSP - Publicat vineri, 06 februarie 2009 00:00

FC Vaslui a încheiat, vineri, la egalitate, scor 2-2, meciul amical jucat cu formaţia belarusă MTZ-RIPO Minsk, în cadrul cantonamentului din Antalya.

Golurile vasluienilor au fost marcate de către Gheorghiu şi Wesley, în prima repriză, iar formaţia din Belarus a reuşit să egaleze în ultimele secunde de joc.

FC Vaslui a început meciul cu următoarea echipă: Kuciak - Buhuş, Akakpo, Cânu, Hugo Luz - Ljubinkovic, Pavlovic, Genchev, Gheorghiu - Wesley, Burdujan. În partea a doua, antrenorul Viorel Moldovan a rulat întreg lotul aflat la dispoziţie.

"Am avut momente foarte bune de fotbal. Cel puţin în prima repriză, am condus ostilităţile şi am reuşit faze spectacol. Pe teren, practic, a existat o singură echipă. Pe parcursul celei de-a doua părţi, odată cu schimbările efectuate, jocul s-a echilibrat, iar oaspeţii au reuşit să egaleze pe fondul greşelilor din apărare", a comentat la finalul partidei directorul sportiv al lui FC Vaslui, Cătălin Popa, care a laudat în special evoluţia brazilianului Wesley.

"Este un jucător de superclasă. S-a integrat repede în jocul echipei. Putem spune că este un transfer reuşit", a spus Popa, despre jucătorul care a bifat ce-a de-a doua reuşită după venirea sa la Vaslui.

MTZ-RIPO Minsk ocupă locul trei în campionatul Belarusului.

Meciul cu RIPO a fost cea de-a doua partidă de verificare a vasluienilor şi totodată cea de-a doua remiză din cantonamentul pe care îl susţin în Antalya. FC Vaslui a debutat cu o remiză, după ce a terminat la egalitate, scor 1-1, meciul jucat miercuri cu Standard Baku.

FC Vaslui va juca duminică următorul meci amical cu FC Zorya Luhansk (locul 8 în Ucraina).

NewsIn

FC Vaslui a încheiat, vineri, la egalitate, scor 2-2, meciul amical jucat cu formaţia belarusă MTZ- RIPO Minsk, în cadrul cantonamentului din Antalya.

NewsIn

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni