FOTBAL  »  Superliga  »  FC VOLUNTARI - CHINDIA

FC Voluntari - Chindia 2-1 » 3 la rând acasă! FC Voluntari o învinge la limită pe Chindia. Adam Nemec, decisiv!

Adam Nemec a fost decisiv pentru ilfoveni / FOTO: GSP

Articol de GSP - Publicat vineri, 27 august 2021 19:50 / Actualizat vineri, 27 august 2021 20:22

FC Voluntari a învins-o pe Chindia Târgoviște, scor 2-1, ilfovenii bifând a treia victorie pe teren propriu din acest sezon.

Programul etapei 7 din Liga 1

Gazonul de pe stadionul „Anghel Iordănescu” e unul fertil pentru echipa lui Liviu Ciobotariu. Dacă în deplasare suferă, formația ilfoveană a bifat azi cea de-a treia victorie a sezonului în fața propriilor suporteri. A treia la rând, cea care mărește zestrea de puncte a Voluntariului de la 6 la 9.

Mai periculoasă în startul de meci, FC Voluntari a fost răsplătită în minutul 25. Apărut la finalizare, Ion Gheorghe a deschis scorul, profitând și de o deviere nefericită a fundașilor dâmbovițeni.

Voluntari - Chindia 2-1. Victorie pe filieră dinamovistă

Chindia nu mai e fortăreața construită de Săndoi în sezonul trecut. Pierederile din vară au transformat-o într-o formație extrem de vulnerabilă, în special pe fază defensivă. Gazdele au încercat să profite de ezitările din apărarea oaspeților, dar, surprinzător, cei care au punctat pe tabelă au fost oaspeții.

În minutul 49, la scurt timp după pauză, Tiberiu Căpușă a „invetat” o centrare perfectă pentru Daniel Popa. Fostul atacant al lui Dinamo a finalizat cu capul, imparabil, și a reaprins speranțele lui Săndoi.

Adam Nemec, decisiv!

În minutul 69, Adam Nemec, un alt fost jucător al lui Dinamo, a arătat de ce la un moment dat era o piesă de bază în naționala Slovaciei. Vârful s-a înălțat peste apărarea oaspeților și l-a învins pe Moldovan printr-o lovitură de cap de la 12 metri

Eliminarea lui Cosmin Achim din final n-a mai contat: trupa lui Ciobotariu își adjudecă toate punctele și urcă până pe locul 9 în clasament.

FC Voluntari - Chindia 2-1

• Au marcat: I. Gheorghe '25, Nemec '70 / D. Popa '49
  • Cosmin Achim, fotbalistul gazdelor, a văzut al doilea „galben” și a fost eliminat în minutul 83.