FOTBAL  »  Superliga  »  FC VOLUNTARI - CS MIOVENI

VIDEO Tot mai aproape de Europa » FC Voluntari câștigă la limită cu CS Mioveni și speră la Conference League

FC Voluntari - CS Mioveni / Sursă foto: Cristi Preda (GSP) +12   FOTO
FC Voluntari - CS Mioveni / Sursă foto: Cristi Preda (GSP)

Articol de , - Publicat vineri, 05 mai 2023 19:23 / Actualizat vineri, 05 mai 2023 21:04

FC Voluntari a câștigat fără emoții meciul cu retrogradata CS Mioveni, 1-0, într-o partidă arbitrată de Iuliana Demetrescu.

Voluntari nu putea spera la un scenariu mai bun înaintea meciului. Adversara, CS Mioveni, retrogradată matematic încă de etapa trecută, fără nicio motivație la meciul cu ilfovenii. Trupa lui Liviu Ciobotariu nu-și putea permite să scape victoria din mână, succes care ar apropia-o și mai mult de locurile pentru barajul de Europa.

În partida condusă la „centru” de Iuliana Demetrescu, aflată la primul ei meci din acest sezon din postură de „central” și al doilea în carieră în Liga 1, ilfovenii au atacat încă de la începutul meciului și au „spart” gheața în minutul 21.

Ricardinho a centrat în fața porții din flancul drept, iar Nemec a pus simplu latul pentru 1-0. Al 10-lea gol al sezonului pentru atacantul slovac.

+8 FOTO

FC Voluntari, tot mai aproape de Europa

Gazdele își puteau majora avantajul înainte de pauză, dar Nemec și Florea s-au făcut de râs dintr-o situație de 2v1 cu portarul Sima. Repriza a doua s-a jucat numai la poarta argeșenilor, dar FC Voluntari nu a reușit să-și majoreze avantajul.

S-a terminat 1-0 pentru ilfoveni, care fac 30 de puncte și continuă să viseze la barajul pentru Conference League.

FINAL » FC Voluntari - CS Mioveni 1-0

FC Voluntari - CS Mioveni, echipele de start

FC Voluntari: Popa - Ricardinho, Matricardi, Armaș - M. Lopes, D. Florea, U. Meleke, Rață, Aliji - Nemec, Damașcan
Rezerve: J. Fernandez, A. Vlad, C. Costin, N. Voican, C. Paz, H. Tavares, Răduț, Dumiter, A. Meleke
Antrenor: Liviu Ciobotariu
Absenți: Droppa (accidentat)

CS Mioveni: Sima - Rădescu, Panait, Garutti, Șerbănică - Coșereanu, Lixandru, V. Pop, M. Pedroso - B. Rusu, Antal
Rezerve: F. Croitoru, Lepistu, Sno, D. Toma, A. Diallo, N. Carnat, A. Buziuc, Benchaib, B. Krasniqi
Antrenor: Vlad Țăran
Absenți: Scarlatache, Burnea (accidentați)