FOTBAL  »  Superliga  »  FC VOLUNTARI - DUNĂREA CĂLĂRAȘI 0-0

FC Voluntari - Dunărea Călărași 0-0 » FOTO + VIDEO Se încinge lupta în partea de jos a clasamentului: Voluntari trece peste Chiajna!

FC Voluntari - Dunărea Călărași // FOTO: Raed Krishan +8   FOTO
FC Voluntari - Dunărea Călărași // FOTO: Raed Krishan

Articol de - Publicat duminica, 17 februarie 2019 16:51

Cu jucători refuzați de toată lumea și adunați din toate colțurile lumii, Bergodi și Alexa au oferit cel mai plictisitor meci din actualul sezon de L1. FC Voluntari și Dunărea Călărași au terminat la egalitate, 0-0, într-un meci din etapa a 24-a din Liga 1.

Click AICI pentru liveTEXT

Vezi AICI video cu cele mai importante faze

Vezi AICI FOTO de la meci

S-au bătut cu pumnul în piept că au făcut transferuri care să "deseneze" pe teren, dar fotbalul pe care l-au arătat cele două echipe a fost unul rușinos. Un adevărat chin, chiar și sub nivelul ligii secunde. Nicio ocazie, nicio schemă, nicio fază lucrată la antrenamente. Plictiseală mare!

Cine a rezistat 90 de minute la un astfel de meci, în care primul șut pe poartă cât de cât periculos a venit în minutul 83, cu siguranță nu ar vrea să le mai vadă şi la anul pe cele două echipe. Cu toții ar vrea în schimb la lucru cât mai repede formaţii de tradiție în prima ligă ca U Cluj, Petrolul, Farul, FC Argeș sau UTA.

Singurul lucru pozitiv al meciului, poate curajul lui Alexa de a-l debuta în Liga 1 pe puștiul Ianis Stoica la 16 ani, 2 luni şi 9 zile, vârsta pe care o avea și Dorin Mateuț la primul meci în tricoul Corvinului din prima ligă, în octombrie 1981.

"O să aibă un cuvânt de spus în fotbalul românesc și mie îmi place să lucrez cu copiii, așa că am decis că trebuie să-i dau o șansă în acest meci" a fost concluzia lui Alexa.

După acest egal, Voluntari urcă un loc, pe 13, cu 17 puncte, depășind-o pe Chiajna, care joacă luni cu FCSB. Dunărea Călărași rămâne pe 12, cu 22 de puncte.

Voluntari - Dunărea Călărași 0-0

FC Voluntari: Vâtcă - Krasniqi, Balaur, Armaș, Ghorghe - Laidouni, Signorelli, Răuță - Căpățână, Tudorie, Gadze
Rezerve: Petrariu, Leasa, Al. Vlad, F. Bălan, Ad. Bălan, G. Deac
Antrenor: Cristiano Bergodi

Dunărea Călărași: Calancea - Vlădoiu, Luchin, Dobrosavlevici, Mendy - Ammari, Bourceanu, Honciu, I. Stoica - D.Benzar, Mediop
Rezerve: Straton, Ben Djemia, G.Iancu, Souda. V. Muntenu, Al. Munteanu
Antrenor: Dan Alexa

Arbitru: Andrei Chivulete