FOTBAL  »  Superliga  »  FC VOLUNTARI - DUNĂREA CĂLĂRAȘI 4-0 (6-1 LA GENERAL)

FC Voluntari rămâne în Liga 1 » Echipa lui Ciobotariu, victorie la scor în returul cu Dunărea Călărași

Articol de GSP - Publicat joi, 03 iunie 2021 22:20 / Actualizat joi, 03 iunie 2021 22:25

FC Voluntari a câștigat lejer și returul barajului de menținere/promovare în Liga 1 cu Dunărea Călărași, scor 4-0. În tur, ilfovenii s-au impus cu 2-1, astfel că vor continua în prima ligă și în sezonul 2021-2022.

• Au retrogradat din Liga 1: Poli Iași, Astra, Hermannstadt
  • Au promovat din Liga 2: FC U Craiova 1948, Rapid și CS Mioveni

După 1-2 în tur, Dunărea Călărași, echipă cu mari probleme financiare, a început tare meciul, iar în minutul 3 a ratat o ocazie mare, prin Kanda, care a tras în portarul Râmniceanu, de la 10 metri.

Ulterior, FC Voluntari a preluat conducerea jocului și a marcat rapid două goluri. În minutul 7, după un corner, portarul Began a ieșit pe sub minge, balonul a ajuns la Droppa, iar mijlocașul marcat din 6 metri. După alte 11 minute, Betancor a primit o pasă de la 20 de metri de poarta Dunării și a tras excelent, pe jos, învingându-l pe Began.

Ultima piesă din puzzle » Liga 1 și Liga 2 și-au stabilit componența finală pentru sezonul 2021-2022!
SEZONUL 2021-2022

FC Voluntari rămâne în Liga 1

În startul reprizei a doua, în minutul 54, Dunărea Călărași a rămas în 10, după ce puștiul de 17 ani Robert Sălceanu a văzut al doilea cartonaș galben, iar jocul a curs într-o singură direcție.

FC Voluntari a controlat jocul, a atacat și a pus presiune constantă la poarta Dunării. Scorul a fost majorat de fundașul Igor Armaș, în minutul 80. Acesta a reluat cu capul din 6 metri, după un corner executat excelent. Ultima reușită a venit în minutul 86, după ce Achim a marcat dintr-un penalty dictat după hențul făcut de Cristi Bud.

FC Voluntari - Dunărea Călărași, echipe probabile:

FC Voluntari: 12. Râmniceanu - 28. I. Balaur, 30. Tamaș, 5. Armaș, - 98. Cr. Costin, 8. I. Gheorghe, 66. Droppa, 4. Ivanov, 23. Al. Vlad - 7. Pesici, 9. Betancor
Rezerve: 1. Lavin, 6. Briceag, 14. Marcelo, 17. Mailat, 18. Helder, 19. Angelov, 21. Al. Ilie, 24. Ricardinho, 90. Satli
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Dunărea Călărași: 12. Began - 22.Sârbu, 20. B. Șandru, 6. K. Wiktorski, 18. Sălceanu - 7. Tudoran, 11. Djurici, 28. Acolatse, 8. Fotescu - 90. Kanda, 26. Bud
Rezerve: 1. Krell, 27. Caragea, 2. Rus, 3. Țenea,, 15. Tache, 21. Calu,  96. S. Sava, 29. Petre,  Dobre
Antrenor: Cristi Pustai

Stadion: „Anghel Iordănescu”, Voluntari
Arbitru: Horia Mladinovici / A1: Mircea Grigoriu, A2: Vladimir Urzică

Alexandru Crețu, achiziție marca Becali: mai slab decât titularii!

EXCLUSIV Omul din spatele lui CS Mioveni, anunț îndrăzneț după revenirea în Liga 1: „Vrem să câștigăm Cupa, acolo e luptă dreaptă!”