FOTBAL  »  Superliga  »  FC VOLUNTARI - FC BOTOȘANI 0-1

VIDEO FC Voluntari - FC Botoșani 0-1 » Veteranul Roman rezolvă jocul după pauză! Clasamentul ACUM

FC Botoșani a învins-o în deplasare pe FC Voluntari, scor 1-0, în runda #2 din Liga 1.

Articol de GSP - Publicat sambata, 24 iulie 2021 20:22 / Actualizat sambata, 24 iulie 2021 21:02

Programul și rezultatele etapei #2 din Liga 1

Marcelo Lopes a fost autorul primei situații de gol. Din stânga, portughezul a „tăiat” în centru și a șutat la scurt, în brațele lui Pap (5).

Moldovenii au replicat la jumătatea primului act. Doar că execuția lui Sila din interiorul careului a trecut mult peste (22).

Tabela putea fi modificată după o gafă comisă de goalkeeperul lui Botoșani (34). Acesta a ieșit din poartă, a degajat greșit, până la Alexandru Vlad, însă fundașul ilfovenilor n-a găsit poarta de la 25 de metri.

Până la pauză, și Edjouma și-a încercat norocul (45). Însă Rîmniceanu nu a avut emoții cu șutul de la distanță semnat de francez.

Adam Nemec, la un pas de noua echipă! Unde a fost surprins azi atacantul
MERCATO

FC Voluntari - FC Botoșani 0-1 » Mihai Roman, decisiv în partea a doua!

Cele două formații și-au împărțit ocaziile în debutul părții secunde. Șeroni, reluare pe lângă din apropiere (50), și Vlad (57), cu o lovitură liberă executată puțin peste din marginea lui „16”, au trecut pe lângă 1-0.

În fine, duelul a fost decis în minutul 70. Mihai Roman, intrat la pauză, l-a învins pe Rîmniceanu cu o finalizare dintr-o atingere, „lat” sub transversală, la capătul unei acțiuni elaborate a oaspeților.

Voluntari, lipsită de vlagă pe final, n-a mai reușit să revină.

2 eșecuriare Voluntari în ultimele 8 meciuri disputate „acasă” (2 victorii, 5 remize). Botoșani are două victorii obținute în deplasare în precedentele 10 partide

FC Voluntari - FC Botoșani 0-1

FC Voluntari - FC Botoșani, echipele de start

FC VOLUNTARI: Rîmniceanu - C. Achim, Tamaș, Armaș - Ricardinho, Rață, L. Fulop, Al. Vlad - M. Lopes, D. Paraschiv, A. Ilie
REZERVE: V. Neacșu, V. Andres, Briceag, C. Costin, Tavares, N. Roșu, F. Bălan, R. Ion, V. Angelov
ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

FC BOTOȘANI: E. Pap - C. Braun, Racovițan, Șeroni, Țigănașu - Ongenda, Edjouma, E. Papa - Kage, Sila, Fili
REZERVE: M. Contra, A. Moescu, Patache, Remacle, Tîrcoveanu, D. Croitoru, Dragu, Petkovski, M. Roman
ANTRENOR: Marius Croitoru

Stadion: Anghel Iordănescu (Voluntari)
Arbitru: Costreie Sorin (Buftea) / A1: Grigoriu Mircea Mihail (Bucureşti), A2: Dumitru Ionel Valentin (Gherghiţa)