FOTBAL  »  Superliga  »  FC VOLUNTARI - FC BOTOȘANI

FOTO + VIDEO FC Voluntari - FC Botoșani 2-1 » Merloi „Depay” a rezolvat primul meci al zilei. Duel spectaculos în arșița ilfoveană

Merloi a înscris în FC Voluntari - FC Botoșani // foto: Raed Krishan, GSP +27   FOTO
Merloi a înscris în FC Voluntari - FC Botoșani // foto: Raed Krishan, GSP

Articol de , , - Publicat luni, 17 iulie 2023 20:37 / Actualizat luni, 17 iulie 2023 20:43

FC Voluntari a învins-o pe FC Botoșani în prima etapă a noului sezon, scor 2-1, mulțumită unei „duble” a lui George Merloi, fotbalist aflat într-o zi de grație.

Modul în care a început partida a fost un indiciu clar cu privire la cum care aveau să se desfășoare cele 90 de minute de joc. Ilfovenii au irosit o mare șansă de gol încă din secunda 30, dar Adam Nemec, care a încercat un lob pretențios, a trimis puțin pe lângă.

Moldovenii au răspuns prin Florescu și Pinson. Primul a trimis în transversală din lovitură liberă, Pinson l-a întins serios pe Vâlceanu cu un șut de la mare distanță, respins în corner de portarul ilfovenilor.

Repriza s-a încheiat cu o mare șansă de gol a gazdelor. Faultat de Dragu în careul advers, Merloi a obținut o lovitură de pedeapsă pentru echipa sa. Una pe care Adam Nemec, după câteva minute în care faza a fost analizată în camera VAR, a ratat-o. Ducan l-a ghicit pe atacantul slovac și a intervenit salvator.

Merloi „Depay” a rezolvat primul meci al zilei

Gazdele nu au acuzat irosirea acelei mari ocazii și au afișat o versiune mai bună în a doua parte. Merloi a rezolvat meciul rapid, goluri în minutele 54, respectiv 59, sărbătorite în stilul lui Memphis Depay. Primul după o combinație superbă cu Doru Andrei și Boboc, al doilea în urma unei acțiuni personale.

+23 FOTO

Spre final, ilfovenii au făcut pasul în spate, ceea ce i-a permis Botoșaniului să reintre în joc. În minutul 88, Armaș a deviat o centrare în propria-i poartă, ceea ce i-a făcut pe moldoveni să spere că vor smulge un punct. Nu s-a întâmplat, golul 2 nu a mai venit, iar Voluntari începe sezonul cu un succes.

FINAL » FC Voluntari - FC Botoșani 2-1

• Au marcat: Merloi '53, '59 / Armaș '88 (aut.)
  • AICI, cele mai importante statistici
  • VIDEO cu fazele importante
  • 362 de oameni au fost în tribunele arenei din Voluntari, inclusiv mulți oficiali din SuperLigă, precum Daniel Niculae (Rapid), Claudiu Tudor și Marian Copilu (Petrolul), dar și fostul selecționer Anghel Iordănescu și directorul tehnic al Federației, Mihai Stoichiță.

• Ora 17:45 - Ilfovenii au „improvizat” un fan shop în apropierea stadionului:
+23 FOTO
  • Ora 17:30 - Galeria gazdelor a ajuns la stadion:

FC Voluntari - FC Botoșani, echipe de start:

FC VOLUNTARI (3-4-3): Vâlceanu - Ricardinho, Matricardi, Armaș (cpt.) - D. Andrei, Rață, Crepulja, Boboc - Răduț, Nemec, Merloi
REZERVE: J. Fernandez - Paz, I. Andres, R. Popescu, Florea, Voican, Al. Munteanu, Dumiter, Cocian
ABSENȚI:-
ANTRENOR: Ilie Poenaru

FC BOTOȘANI (3-4-3): Ducan - Mutombo, Dican, Pius - E. David, Ed. Florescu, Zabou, Dragu - Golofca, M. Roman II, Pinson
REZERVE: Began - Creț, Patache, Șeroni, Cioiu, Cărăușu, Essono, Drole, S. Camara
ABSENȚI: Mailat, Țigănașu, Petro, Sadiku, Chică-Roșă (accidentați)
ANTRENOR: Marius Croitoru

Stadion: „Anghel Iordănescu” (Voluntari)
Arbitru: Cătălin Busi / A1: Romică Bîrdeș, A2: Florian Vișan
Arbitru VAR: Ovidiu Hațegan / Arbitru AVAR: Alina Peșu

VIDEO. Ce a declarat Marian Dună, „principalul” din acte al Voluntariului, înaintea partidei cu FC Botoșani:

🎙Declarațiile antrenorului nostru principal, Marin Dună, înaintea partidei, de mâine, cu Fotbal Club Botoșani

Posted by FC Voluntari on Sunday, July 16, 2023

VIDEO. FC Botoșani, conferință de presă înainte de startul noului sezon

Tot din Superliga:

„E un câștig, FCSB nu va mai fi la fel de expusă cu el” » Ilie Dumitrescu a dat verdictul așteptat de fanii roș-albaștrilor: pe cine a remarcat cu FCU Craiova
FCU CRAIOVA - FCSB 1-3
Unde a fost surprins Claudiu Keșeru, atacantul tras pe linie moartă de Mircea Rednic
UTA

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”