FOTBAL  »  Superliga  »  VOLUNTARI - SEPSI

FC Voluntari - Sepsi 2-0 » Victorie entuziasmantă a echipei lui Mihai Teja!

FC Voluntari primește vizita lui Sepsi într-un duel din etapa a 11-a a play-out-ului

Articol de - Publicat duminica, 26 iulie 2020 08:00 / Actualizat sambata, 05 septembrie 2020 19:07

FC Voluntari s-a impus categoric în fața lui Sepsi OSK Sf. Gheorghe pe teren propriu, scor 2-0.

Ilfovenii cunosc din nou gustul victoriei, după ce în ultimele 3 partide au reușit să obțină un singur punct. Echipa lui Mihai Teja a avut o prestație solidă și extrem de inspirată astăzi, amintind de forma echipei imediat după reluarea sezonului de Liga 1.

Cele două echipe au intrat la pauză la egalitate după o primă parte modestă, în care singura ocazie importantă le-a aparținut gazdelor. Tudorie a reluat periculos din apropiere, însă portarul Niczuly a respins.

Ilfovenii au turat motoarele după ieșirea de la vestiare, reușind o parte secundă de excepție. Mățan a deschis scorul în minutul 46, reluând cu capul o centrare foarte bună a lui Tudorie. Pentru jucătorul împrumutat de la Viitorul, acest gol a fost primul în Liga 1 după aproape 3 ani!

Voluntari a mai marcat o dată, prin Sanoh, la capătul unei faze foarte frumoase, însă golul a fost anulat pe motiv de ofsaid. Totuși, ilfovenii nu s-au retras și au reușit să își majoreze avantajul prin Mihai Căpățînă, care a marcat de la punctul cu var în minutul 74. Faultul a fost comis de Florin Ștefan, fundașul stânga al covăsnenilor.

Pe final, Sepsi a forțat, căutând să marcheze și să reintre astfel în joc, însă scorul de pe tabelă a fost menținut. FC Voluntari rămâne pe 3 în play-out, cu 31 de puncte, în timp ce Sepsi este două locuri mai jos, cu 28 de puncte.

VIDEO. Conferința lui Mihai Teja de la finalul partidei

Clasament play-out Liga 1:

Voluntari - Sepsi 2-0

Voluntari - Sepsi, echipe de start

Voluntari (4-3-3): Cojocaru - Struna, Pașcanu, Armaș, Vlad - Căpățînă, Gorobsov, De Lucas - I. Gheorghe, Tudorie, Mățan
Rezerve: Mitrev, Belu Iordache, Kocic, Achim, Sanoh, Eric, Benzar, Țîră, Morar
Absenți: -
Antrenor: Mihai Teja

Sepsi: Niczuly - Csiszer, Celea, Țincu, Fl. Ștefan - Deaconu, Vașvari, Istvan Fulop - Carnat, Safranko, Lorand Fulop
Rezerve: Fejer, Radoslav Dimitrov, Kovacs, Karanovic, Andrezly, Ștefănescu, Achahbar, Grassano, Dragomir
Absenți: Dumiter (accidentat)
Antrenor: Leo Grozavu

Stadion: „Anghel Iordănescu” (Voluntari)
Arbitru: Cătălin Popa (Pitești) / Asistenți: Mircea Grigoriu (București) și Marius Marchidanu (Brăila)