FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - CSU CRAIOVA

FOTO FCSB a cerut 3 penalty-uri în repriza secundă a derby-ului cu CSU Craiova » Florin Andrei a dat „galben” pentru simulare

FCSB a cerut două lovituri de la 11 metri în primul sfert de oră al reprizei secunde din derby-ul cu CS Universitatea Craiova, la scorul de 1-0 pentru olteni.

Articol de - Publicat sambata, 18 martie 2023 21:35 / Actualizat sambata, 18 martie 2023 21:46

FCSB a cerut trei lovituri de la 11 metri în repriza secundă din derby-ul cu CS Universitatea Craiova, la scorul de 1-0 pentru olteni.

După o prima repriză în care au fost de nerecunoscut, cei de la FCSB s-au aruncat asupra porții apărate de Laurențiu Popescu. Gazdele au cerut două penalty-uri în primul sfert de oră, dar „centralul” Florin Andrei și arbitrul VAR Cătălin Popa au ignorat protestele. O acțiune similară s-a petrecut și câteva minute mai târziu.

Basarab Panduru, dezvăluire-șoc chiar înainte de FCSB - CSU Craiova: „Să știți de la mine, nu va mai fi chemat la națională cât e Edi Iordănescu!”
FCSB - CSU Craiova

Faze controversate în FCSB - CSU Craiova: trei penalty-uri cerute de gazde

Prima fază de penalty, cerut cu insistență de Compagno și Iulian Cristea, s-a petrecut în minutul 56. O centrare expediată de Sorescu din corner a fost respinsă de Mitrea, din interiorul careului. Apărătorul oltenilor lovește mingea într-un mod bizar, înghesuit. Reluările nu arată clar dacă a făcut-o cu capul sau cu brațele.

A doua acțiune contestată a avut loc în minutul 59. Edjouma a preluat mingea în careu, apoi a căzut în urma unul duel cu Andrei Ivan, venit din spate. Atacantul oltenilor nu atinge mingea, dar își bruschează evident adversarul. Arbitrul Florin Andrei i-a arătat cartonașul galben lui Edjouma pentru simulare.

Intervenția lui Andrei Ivan nu are legătură cu mingea. Contactul există. OK, nu îți place cum cade Edjouma, dar e contact. Poți să nu dai penalty, dar galben pentru simulare e prea mult.
- Comentatorul partidei de la postul Digi Sport 1

Frustrarea gazdelor a fost alimentată de încă un moment la limită. Bogdan Mitrea a sărit neglijent în interiorul careului. A respins mingea, dar în același timp l-a lovit cu cotul în cap pe Iulian Cristea. Faza a fost analizată îndelung în camera VAR. Decizia a fost aceeași, joc lăsat să meargă.

VIDEO CU GOLUL. Jovan Markovic a ridiculizat toată defensiva celor de la FCSB și a deschis scorul în derby

FOTO Ce nu s-a văzut la TV înainte de FCSB - CS Universitatea Craiova » Cum a fost surprins suspendatul Mihai Pintilii

Neagoe dezvăluie de ce a lăsat pe bancă un om-cheie cu FCSB: „Efectiv, nu avea cum”