FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

Examen picat: a cerut să joace mai mult la FCSB, dar a fost cel mai slab de pe teren

Andrei Dumiter, dreapta

Articol de - Publicat luni, 13 decembrie 2021 17:04 / Actualizat luni, 13 decembrie 2021 20:07

Titular cu Gaz Metan (1-0), Andrei Dumiter a fost cel mai slab jucător de la FCSB! Folosit și pe fondul formei modeste arătate de Keșeru recent, atacantul de 22 de ani a avut cifre groaznice în deplasarea de la Mediaș.

Dumiter a tot cerut în ultima vreme să joace mai mult, însă prestația lui din prima repriză cu Gaz Metan le dă dreptate mai degrabă celor 3 antrenori de la FCSB care l-au ținut pe bancă în actuala stagiune.

Sentință de 13 milioane de euro pentru Adrian Mititelu » Victor Pițurcă primește o sumă impresionantă
DECIZIE

Conform monitorizării InStat, Dumiter a fost cel mai slab jucător de câmp de la Mediaș, având un indice de doar 174. Numai portarul medieșenilor Vâlceanu a fost mai slab, indice 166, el având o parte de vină la golul decisiv marcat de Olaru în minutul 59.

Per total, Dumiter a avut 45 de minute de uitat. Nu a tras niciun șut spre poartă, a câștigat doar 26% dintre dueluri și a pierdut 8 mingi! La pauză a fost înlocuit cu Claudiu Keșeru.

• 8 pase, 75% corecte
  • 8 mingi pierdute
  • 1 balon recuperat, 2 intercepții
  • 26% din dueluri câștigate
  • 0 driblinguri reușite

Andrei Dumiter, un singur joc ca integralist, două goluri

Dumiter nu s-a impus momentan la FCSB, a prins minute în 10 partide, însă de cele mai multe ori nu a rezistat pe teren decât o repriză sau a fost introdus spre final.

Are un singur joc ca integralist, victoria cu Mioveni de la Buzău, 3-0, când roș-albaștrii nu aveau alte opțiuni din cauza numărului mare de jucători testați pozitiv la coronavirus.

La finalul partidei cu argeșenii în care Dumiter a și marcat, acesta a avut un mesaj pentru Edi Iordănescu, tehnicianul de-atunci al vicecampioanei: „Aștept mai multe șanse, i-am demonstrat antrenorului că se poate baza și pe mine, pot juca foarte bine”.

După succesul din Bănie, cu Universitatea Craiova (3-2), în care Andrei a înscris de asemenea, atacantul a transmis același tip de mesaj: „Așa am zis și după meciul cu Mioveni, că sper, că nu știu ce, și apoi am avut 3 meciuri în care am jucat doar un minut. M-am pregătit, am tras de mine, mi-am așteptat rândul. Acum a venit, am înscris, sper să mai am șanse să demonstrez că merit să joc la acest club”.