FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - CS MIOVENI

VIDEO FCSB, victorie la limită în amicalul cu Mioveni » Ianis Stoica lovește din nou!

FCSB - CS Mioveni, live de la 18:00

Articol de GSP - Publicat miercuri, 06 iulie 2022 19:45 / Actualizat miercuri, 06 iulie 2022 19:57

FCSB a câștigat al treilea amical al verii, scor 1-0, în fața celor de la CS Mioveni. Singura reușită a partidei a fost marcată de Ianis Stoica.

FCSB își continuă seria de victorii din amicale. După ce s-a distrat în partidele cu Sfântu Gheorghe (6-0) și Zimbru Chișinău (6-1), roș-albaștrii i-au învins și pe cei de la CS Mioveni.

În fața singurului adversar de Liga 1 pe care l-au avut, elevii lui Toni Petrea au început ezitant partida și puteau primi gol chiar din primul minut, când doar transversala l-a salvat pe Târnovanu. A fost și singura ocazie a elevilor lui Pelici, FCSB dominând autoritar după aceea.

FCSB, 3 victorii din 3 meciuri în amicale

Vicecampioana a avut prima ocazie mare prin Ianis Stoica, care a ratat incredibil din 4 metri, după o centrare a lui Ovidiu Popescu. Atacantul roș-albaștrilor nu a mai ratat 8 minute mai târziu, când a reluat imparabil din cădere în urma pasei lui Șerban.

Același Stoica a fost aproape de gol în minutul 37, dar șutul său din interiorul careului a trecut puțin pe lângă poartă. Repriza s-a încheiat cu ocazia lui Dawa, care a fost blocat în ultimul moment de un adversar. Repriza secundă a adus schimbări în echipa celor de la FCSB, iar calitatea jocului s-a diminuat considerabil. Nicio ocazie notabilă pentru roș-albaștri, care se impun la limită.

Pentru FCSB va urma ultimul amical al verii, sâmbătă, 9 iulie, la Galați, împotriva Oțelului, în timp ce pentru Mioveni acesta a fost ultimul test înainte de startul Ligii 1.

4 jucători pe care Mihai Stoica îi cere titulari la FCSB: „Să jucăm cu ei chiar dacă pierdem campionatul!”
FCSB

FINAL » FCSB - CS Mioveni 1-0

• A marcat: I. Stoica 18
  • min 90: Final de meci, victorie pentru FCSB
  • min 63: Ocazie pentru Mioveni: Bogdan Rusu șutează pe lângă poartă de a marginea careului, după o combinație de efect cu Coșereanu.
  • min 43: Ocazie FCSB: Dawa preia mingea în careu, dar șutul său este deviat și trece peste poartă.
  • min 37: O nouă ocazie pentru FCSB: Ianis Stoica trimite puțin pe lângă bara laterală a porții, după un șut din interiorul careului.
  • min 35: Dominare totală a celor de la FCSB, adversarii au mari dificultăți să iasă cu mingea din propria jumătate.
  • min 18: GOL FCSB! Ianis Stoica reia imparabil din cădere o centrare perfectă a lui Șerban și deschide scorul.
  • min 10: Ocazie uriașă pentru FCSB. Găsit în careu cu o centrare perfectă de Ov. Popescu, Ianis Stoica trimite peste poartă din 4 metri.
  • min 1: Ocazie mare pentru Mioveni. În urma unui corner, argeșenii lovesc transversala după o reluare spectaculoasă a unui fotbalist.
  • A început meciul!

FCSB - CS Mioveni, echipe de start

FCSB: Târnovanu - Ov. Popescu, Haruț, Dawa, Șerban - Olaru, Șut, Fl. Tănase, Cordea, I. Stoica, Oct. Popescu
Rezerve: Vlad, Crețu, Dumiter, Tănasă, Lixandru, Edjouma, Achim, Perianu, Oaidă, Mamut, Radunovic

CS Mioveni: Croitoru - Oancea, Garutti, Scarlatache, Balaur, Trif - Panait, Vereș - Buziuc, Rusu, Cristi Dumitru.

FCSB, victorii la scor în precedentele amicale

FCSB a mai disputat două amicale în această pauză competițională. Primul, împotriva celor de la FC Sfântu Gheorghe, în care elevii lui Toni Petrea s-au impus cu 6-0, într-un meci în care Adrian Șut,  Cordea, I. Stoica, Dumiter și Mamut au punctat.

Al doilea meci de pregătire s-a disputat în Republica Moldova, cu Zimbru Chișinău. Vicecampioana României s-a distrat cu moldovenii, pe care i-a învins cu 6-1. În acest meci au punctat Olaru, Fl. Coman, Dawa, Musi, Mamut și Stoica pentru FCSB.