FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - FC VOLUNTARI 0-0

VIDEO+FOTO Fază ÎNCINSĂ în ultimele minute » FCSB a cerut penalty! Mingea l-a lovit în mână, dar arbitrii n-au vrut să audă: „E ditamai hențul!”

Ovidiu Popescu a cerut penalty în FCSB - FC Voluntari +7   FOTO
Ovidiu Popescu a cerut penalty în FCSB - FC Voluntari

Articol de - Publicat duminica, 22 octombrie 2023 22:37 / Actualizat luni, 23 octombrie 2023 09:30

Fază controversată în minutul 87 al meciului dintre FCSB și FC Voluntari, scor 0-0. Ovidiu Popescu a cerut insistent penalty la o fază la care mingea îl lovește în mână pe Cristian Paz.

În ultimele minute ale confruntării de pe Arena Națională, FCSB a atacat în valuri, căutând golul izbăvitor.

O fază controversată a avut loc în minutul 87, cu Ovidiu Popescu la finalizare. Pantea a centrat din partea dreaptă, un fundaș al oaspeților a respins moale, aproape, de unde Ovidiu Popescu a trimis un șut violent.

FCSB bate pasul pe loc » Meciul cu Voluntari, încheiat cu un scandal de arbitraj! Clasamentul ACUM
FCSB - FC VOLUNTARI 0-0

Fază ÎNCINSĂ în ultimele minute din FCSB - FC Voluntari

Mingea îl lovește în mâna stângă pe stoperul Cristian Paz, în timp ce acesta încearcă să tragă brațul lângă corp. Mingea îi vine direct în mână argentinianului, fără să-i fi atins altă parte a corpului în prealabil, dar „centralul” Marian Barbu a considerat că nu se impune acordarea unui penalty.

+3 FOTO

Nici din camera VAR, acolo unde s-au aflat Valentin Cojocaru și Mircea Orbuleț, nu s-a intervenit, în ciuda protestelor disperate ale lui Ovidiu Popescu, care gesticula energic în căutarea loviturii de pedeapsă.

Comentatorii postului PrimaSport, Emil Grădinescu și Costi Mocanu, au considerat că arbitrii au greșit. „E ditamai hențul”, a spus primul, completat de Mocanu: „E penalty, mingea se ducea în plasă! Măcar pe poartă”.

Dică și Panduru nu s-au pus de acord

Faza le-a pus probleme și analiștilor aflați în studioul Orange Sport. Dacă Nicolae Dică a spus că „se putea da penalty. Mâna nu e la o distanță mare de corp, dar am văzut că s-a mai dat la faze de genul ăsta”, Basarab Panduru n-a fost convins: „Este o fază complicată, clar îi dă în mână, dar pare că era într-o poziție firească. Nu știu dacă poți da penalty în situația asta”.