FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - FCU CRAIOVA 1-1

De ce a fost schimbat Bouhenna în FCSB - FCU Craiova » Explicațiile lui Dică pentru mutarea de la pauză

Nicolae Dică // FOTO: Raed Krishan +28   FOTO
Nicolae Dică // FOTO: Raed Krishan

Articol de GSP - Publicat luni, 01 august 2022 07:46 / Actualizat luni, 01 august 2022 09:27

Deși Gigi Becali a spus că vrea ca Joonas Tamm și Joyskim Dawa să fie titulari în centrul defensivei, Nicolae Dică a mizat pe Rachid Bouhenna din primul minut al meciului cu FCU Craiova, 1-1.

Fundașul adus de la CFR Cluj a avut o evoluție dezamăgitoare în primele 45 de minute, fiind schimbat la pauză cu Joonas Tamm, iar estonianul a deschis scorul în minutul 47.

Ilie Dumitrescu a remarcat o problemă după FCSB - FCU Craiova: „Ai nevoie de asta” + Ce jucători a lăudat
FCSB - FCU CRAIOVA 1-1

De ce a fost schimbat Bouhenna în FCSB - FCU Craiova

La finalul partidei de pe Arena Națională, antrenorul roș-albaștrilor a explicat care este situația lui Bouhenna și a dezvăluit de ce l-a schimbat pe fundașul de 31 de ani.

„Am avut probleme pe zona centrală. Bouhenna nu e într-o formă fizică foarte bună. La CFR nu a jucat, la noi a fost accidentat. Am vrut să-i dau minute, dar Dawa și Tamm formează un cuplu bun în acest moment și am considerat că e OK să-l schimb ca să închid mai bine zona centrală.

O să-l mai folosesc pe Bouhenna, de ce nu? Sper să ne ajute Dumnezeu să ne calificăm în grupe, campionatul e foarte lung, vor avea toți șanse”, a declarat Dică în emisiunea Fotbal Show, realizată în coproducție Gazeta Sporturilor - Prima Sport.

VIDEO Fotbal Show, pe GSP.ro și Prima Sport: vezi cele mai tari faze din FCSB - FCU Craiova 1-1!

Prima repriză nu a fost foarte bună. Defensiv nu i-am închis. Ne-am dus în presing, am recuperat baloane, dar am avut probleme pe contraatacurile lor, ne-au pus probleme mai ales cu Bauza, un jucător de calitate.

N-am avut posesia pe care o vreau, n-am pus presiune, ne-am creat puține ocazii. La pauză, i-am făcut să înțeleagă că trebuie să jucăm altceva. Am intrat bine, ne-am creat ocazii, am avut posesie, am marcat, păcat că a venit penalty-ul lor. În ultimele 10 minute, ne-am creat 3-4 ocazii mari. Am recuperat mingea imediat, am pus presiune pe ei, așa trebuie să jucăm.

- Nicolae Dică, antrenor FCSB

4a fost nota primită de Bouhenna din partea GSP. A fost cea mai mică notă a meciului. Tot 4 au mai luat Dawa și Vlad Achim

Cele mai tari imagini din FCSB - FCU Craiova

FCSB - FCU Craiova 31.07.2022
+24 FOTO
  • Pe GSP.ro, cititorii văd în timp real cele mai importante faze din meciurile din Liga 1, interviurile cu MVP-urile jocurilor, primele reacții ale celor mai buni fotbaliști, dar și analiza detaliată a antrenorilor, totul din zona de flash-interviu de pe fiecare stadion. Nu vor lipsi imagini spectaculoase din meciuri, faze tari, analizate alături de invitați speciali.
  • Moderatorul Fotbal Show e jurnalistul GSP, Costin Ștucan. Emisiunea poate fi urmărită pe Prima Sport, pe site-ul www.GSP.ro, pe pagina de Facebook a Gazetei (link AICI), pe contul de YouTube al Gazetei (abonează-te AICI).

Dică s-a enervat în timpul interviului: „Asta crezi tu! FCU Craiova trebuia să piardă neapărat cu noi?!”

Basarab Panduru, fascinat de un jucător din FCSB - FCU Craiova: „În 2-3 ani trebuie să fie la naționala României”

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”