FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

Noul „protejat” de la FCSB: „Îmi place mie de el, cu asta basta!”

Sorin Șerban (centru) în UTA - FCSB 1-1 // foto: Alexandra Fechete +25   FOTO
Sorin Șerban (centru) în UTA - FCSB 1-1 // foto: Alexandra Fechete

Articol de GSP - Publicat luni, 02 august 2021 15:20 / Actualizat luni, 02 august 2021 17:35

Gigi Becali (63 de ani), patronul de la FCSB, are un nou favorit. Este vorba despre Sorin Șerban (21), fundaș stânga.

Tânărul apărător lateral a fost integralist în meciul dintre UTA și FCSB din etapa 3 a Ligii 1, scor 1-1, după ce a jucat în a doua repriză și în prelungirile meciului din Conference League cu Șahtior Karagandy, pierdut de FCSB, scor 1-2.

Gigi Becali: „Șerban e mai bun în atac, îmi place de el”

La Erevan, în Conference League, Șerban i-a luat locul la pauză lui Risto Radunovic, care începuse partida ca titular. Patronul-antrenor Gigi Becali a explicat de ce a efectuat schimbarea:

„Eu consider că Șerban ne ajută mai mult în atac decât Radunovic. Cu Radunovic nu s-a întâmplat nimic, nu are nicio vină, a fost schimbat doar din punct de vedere al jocului, m-am gândit că Șerban e mai bun în atac. E U21, îmi place mie mai mult de el, cu asta basta”, a spus Becali la Pro X.

În meciul cu UTA, Șerban a avut un index InStat de 248, al 4-lea cel mai mare de la FCSB. În ofensivă, a reușit 82% dintre cele 56 de pase încercate, a centrat cu succes o dată din 3 încercări, a pierdut balonul de 6 ori, de 3 ori în propria jumătate, și a reușit un dribling.

În plan defensiv, Șerban a faultat de două ori, a recuperat mingea de 7 ori, a câștigat 69% dintre dueluri la sol, 3/4 dueluri aeriene și 2/3 tacklinguri.

Cotat de Transfermarkt.com la 150.000 euro, Șerban a evoluat sezonul trecut în Liga 3, la FCSB 2.

Citește mai multe știri despre FCSB:

Gigi Becali a tras doi jucători pe linie moartă » Unul ar putea ajunge la FCU Craiova: „La revedere!”

Criticat după ce a făcut 3 schimbări în prima repriză, Gigi Becali se apără: „ Decât să dormi pe teren, mai bine ieși afară”

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”