FOTBAL  »  LIGA 1  »  STATISTICĂ

FCSB, killer queen! Roș-albaștrii câștigă cel mai des când deschid scorul » Poziția ocupată de campioana CFR Cluj în această ierarhie

FCSB este echipa din Liga 1 care câștigă cele mai multe dintre meciurile în care deschide scorul +21   FOTO
FCSB este echipa din Liga 1 care câștigă cele mai multe dintre meciurile în care deschide scorul

Articol de - Publicat luni, 27 aprilie 2020 14:02

Între ianuarie 2015 și decembrie 2019, FCSB a reușit să puncteze prima în 102 meciuri, din care au câștigat 86. Procentaj: 84,3 la sută. Bucureștenii sunt urmați de Viitorul (82,6%) și de Craiova (81,4%).

Dacă în ultimii 5 ani, CFR Cluj și-a adjudecat cele mai multe titluri, rivala FCSB se poate consola cu locul 1 în ierarhia cluburilor din Liga 1 cu cele mai multe victorii în meciurile în care au deschis scorul. Potrivit unei analize a cunoscutului site CIES Football Obsevatory, ce vizează perioada ianuarie 2015 - decembrie 2019, echipa lui Gigi Becali a câștigat 86 de meciuri de campionat dintre cele 102 în care a deschis scorul. Procentaj: 84,3 la sută. 

Campioana CFR Cluj nu prinde podiumul

CFR Cluj e în afara podiumului, pe poziția a 6-a! A înscris prima în mai multe partide decât bucureștenii, 111, dar și-a adjudecat doar 86 dintre ele. Adică 77,5 %. 

FCSB e urmată de Viitorul, cu un procentaj de 82,6 la sută, și de CS U Craiova. Bănia a înregistrat 70 de triumfuri, unul mai puțin decât constănțenii, dar tot în 86 de meciuri în care a dat gol prima (81,4%). 

Surprinde poziția avansată a promovatei Chindia, locul 5, dar, ca și Clinceniului, Târgoviștei i s-au luat în calcul și meciurile disputate în liga secundă de-a lungul anilor anteriori. Din ierarhia CIES lipsește FC Hermannstadt. Sibiul n-a fost luat în considerare pentru că s-a înființat în 29 iulie 2015 și a ajuns în liga secundă abia în iulie 2017.

2 titluria câștigat CFR Cluj (2018, 2019) în perioada luată în calcul de CIES. FCSB (2015), Astra (2016) și Viitorul (2017) s-au impus în celelalte ediții

Steaua Roșie Belgrad, liderul lumii 

Multipla campioană a Serbiei, Steaua Roșie Belgrad, e formația care manageriază cel mai bine meciurile în care deschide scorul. Din 135 astfel de partide a câștigat nu mai puțin de 130 și este lider peste 92 de campionate din toată lumea, cu un procentaj de 96,3 la sută. În Top 5 Ligi din Europa, cea mai bună e PSG (89,9%, 124 victorii din 138), urmată de Barcelona (88,5%, 116/131) și Man. City (87.1%, 115/132).

Impactul primului gol

ClubMeciuri cu primul golCâștigateProcentaj
FCSB1028684,3%
Viitorul867182,6%
Craiova867081,4%
Astra866980,2%
Chindia907077,8%
CFR Cluj1118677,5%
Clinceni846476,2%
Sepsi533973,6%
Dinamo1047471,2%
Gaz Metan886270,5%
Poli Iași835768,7%
Botoșani936367,7%
Voluntari784760,3%

GALERIE FOTO. Imagini noi de la stadioanele Ghencea, Giulești și Arcul de Triumf

FOTO: Compania Națională de Investiții
FOTO: Compania Națională de Investiții
FOTO: Compania Națională de Investiții
FOTO: Compania Națională de Investiții
FOTO: Compania Națională de Investiții
+17 FOTO

VIDEO. Cum ai gândit-o, nea Gigi? Rateu de proporții la FCSB! Dă înapoi în fața renegaților: „Am greșit, n-am vrut!”

Citește mai multe știri despre FCSB:

Reacție tranșantă în conflictul Harlem Gnohere - Gigi Becali: „Patronul nici nu știe contractele!”

A căzut transferul lui Florinel Coman în MLS?! Anunțul făcut de Giovanni Becali: „Era deja acolo”

Playtech: BOMBĂ! Anamaria Prodan a pus interlopii să o pedepsească pe amanta lui Reghe! Ce a declarat în urmă cu puțin timp


Comentarii (2)
liga_a_4_a
liga_a_4_a  •  27 Aprilie 2020, 20:07

FC FCSB ***

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

remarque
remarque  •  27 Aprilie 2020, 19:24

E un clasament care mai spune ceva. Ca daca adversarii au marcat primii, FCSB nu a mai fost in stare sa revina. Nu a avut forta fizica, stiinta jocului sau forta mentala sa revina. Ei cum va suna acum acest aspect? Vi se mai pare relevant cine marcheaza primul? Poate ca este, poate ca nu. In cazul in care esti mereu pe locul 2 la final chiar nu are rost sa te imbeti cu apa rece.

Vezi toate comentariile (2)
Comentează