FOTBAL  »  Superliga  »  ARBITRAJ

Analiză GSP Protectorul-șef al FCSB e Rusandu » Cum ar fi arătat lupta la titlu fără greșeli de arbitraj + topul celor mai avantajate formații

Articol de , , - Publicat marti, 15 martie 2022 18:40 / Actualizat marti, 15 martie 2022 18:41

Pe parcursul actualului campionat, în nu mai puțin de 4 partide FCSB a fost sprijinită din plin de arbitri, jumătate dintre acestea fiind conduse de Lucian Rusandu. În schimb, CFR a câștigat doar două partide cu erori pro. Într-un clasament virtual, dacă n-ar fi existat nicio greșeală gravă de arbitraj, distanța dintre CFR și FCSB ar fi fost mai mare: 9 puncte.

Rusandu o ajută pe FCSB să câștige un meci. Sintagma e un deja vu în Liga 1. Partida FCSB - Farul 2-0, de luni seară, nu a fost prima în acest sezon în care "centralul" din Covasna s-a îmbrăcat, practic, în tricoul roș-albastru și a marcat decisiv pentru ca trupa lui Toni Petrea să se impună.

Verdictele CCA în cazul Rusandu » „Dacă era deștept, așa ar fi procedat” + Exemplu identic din Premier League pro-Rusandu
FCSB - FARUL 2-0

În timpul campionatului regulat, vicecampioana a avut parte de alte 3 partide în care a luat toate cele 3 puncte cu largul concurs al celor din brigada de arbitri.

Iar unul dintre aceste jocuri a fost cel condus de Lucian Rusandu, Chindia - FCSB 0-1. Practic, din totalul jocurilor în care clubul lui Becali a fost avantajat, jumătate au fost arbitrate de Rusandu.

• în minutul 77 l-a eliminat ușor pe Dussaut

Per total, în tot acest sezon, luând în calcul și alte jocuri în care s-au mai produs greșeli pro-FCSB, dar roș-albaștrii nu s-au impus, dar și pe cele în care echipa a fost clar dezavantajată, în sezonul regulat FCSB ar fi terminat cu 3 puncte mai puțin. Ar fi avut 59. Punctajul s-ar fi înjumătățit și ar fi rămas la acest nivel dacă, împotriva Farului, prestația lui Rusandu ar fi fost cea corectă.

30 de punctear fi fost zestrea FCSB-ului în acest moment dacă n-ar fi existat nicio eroare de arbitraj în actualul campionat, pe calculul virtual realizat de GSP

Unde s-ar fi situat FCSB într-o situație ideală, în care erorile arbitrilor n-ar fi existat? CFR a fost și ea o echipă care a beneficiat de prestațiile slabe ale brigăzilor, însă diferența în clasament nu s-ar fi schimbat în mod substanțial față de cea înregistrată acum.

• REACȚIA CCA: nu l-a suspendat pe Mladinovici

Fără cele 4 puncte, câștigate cu ajutorul arbitrilor, CFR ar fi terminat primele 30 de etape cu 72 de puncte. Ar fi intrat cu 36 în play-off, unde a câștigat prima rundă, 3-1 cu Voluntari.

39 de punctear fi fost nivelul la care s-ar fi aflat astăzi CFR dacă n-ar fi existat erori ale arbitrilor

FCU Craiova 911

CFR Cluj se întărește în play-off cu un fotbalist din Ucraina » Astăzi semnează și poate debuta la Ovidiu

Postat de corectu pe 16 Martie 2022, 08:45

La meciul cu UTA s-a pronunțat Vassaras la câteva zile după meciul FCSB-UTA.A fost o conferință de presă a CCA. La cele 2 penalty-uri acordate FCSB-ului cei care s-au pronunțat trebuia să urmărească reluările din spatele porților.Ar fi văzut că la primul penalty O.Popescu a fost împiedicat( să urmărească) să urmărească balonul.La al doilea doar arbitrul putea să vadă dacă mingea a depășit linia de fund.Sau VAR-ul.În ambele situații arbitrul a fost foarte bine plasat.Cât privește cartonașul roșu din meciul Steaua-Farul arbitrul a procedat corect.A fost prezentat un caz identic în campionatul Angliei. Calcule ca cele de mai sus nu au o prea mare relevață.Depinde de„cantitatea de subiectivism a celor care le întocmesc. Uitați-vă la FCSB-Farul și spuneți dacă,în prima repriză,Moldoveanu trebuia eliminat pentru lovirea lui Olaru. Și Hagi să știe că la pauză scorul trebuia să fie 3-1.Dar ratările și intervențiile lui Aioanei ar fi evitat greșelile din repriza a doua.

eu inteleg sa fii fanul unei echipe. Dar fair play poti sa fii. Greselile de arbitraj evidente, raman greseli de arbitraj. Ceea ce faci tu este penibil. Incerci sa schimbi perceptia majoritatii asupra unor faze interpretate gresit de arbitrii in favoarea FCSB. Pentru ca numai niste tipi foarte subiectivi, ca tine, pot interpreta lucrurile in acest fel. Puteai sa iti alegi nick name-ul subiectivu, nu corectu. Oricum nu mai conteaza pentru clasament, dar macar sa nu ti se faca greata cand te uiti in oglinda.

observator_federal
observator_federal  •  16 Martie 2022, 09:08
Postat de ion_pila pe 16 Martie 2022, 07:46

De acord ca Botosanii au fost cei mai dezavantajati, lor li s-au luat vreo 7 puncte. Can alcatuiti clasamentul celor mai dezavantajati sau avantajati, trebuie sa calculati cate puncte au pierdut, respectiv castigat, de pe urma erorilor de arbitraj. Altfel adunati mere cu pere. Nu se poate sa socotesti simplu cate erori pro si cate contra. Pai o eroare pro este ca nu i s-a dat galben unui jucator, iar o eroare contra ca s-a anulat un gol care a fost inscris corect. Erorile nu-s echivalente, una influenteaza direct scorul, alta nu, ca sa zici ca echipa X are o eroare pro si una contra, deci egalitate prin compensare. Altii socotesc mai bine si mai la amanunt si ar trebuis sa va inspirati. Priviti saitul eroridearbitraj.blogspot.com/ sau macar lasati nestearsa aceasta adresa ca oamenii sa vada si sa judece cum stau lucrurile. Si acolo FCSB este in capul listei, dar mai apare si Rapid. Si mai sunt si alte surprize

Lasă-l încolo de blog, oricine poate scrie orice. Aș crede că blogul ăla -nu îi dau numele, nu pare a fi imparțial! posibil tot o manipulare- aparține unui suporter al Botoșaniului (considerată echipa cea mai dezavantajată??) și Fcsbului (cică singura "corecție" ce s-ar impune la meciul Fcsb-Farul ar fi doar scorul, un eventual 2-1 pentru Gigi ar contrabalansa erorile lui Rusandu!!). Păi o "celebritate" din massmedia noastră sportivă care ține cu FCBT și FCSB este Emanuel Roșu - @Emișhor- omul care votează pentru România la Balonul de Aur și cel care "a întreținut vie" iluzia fanilor turci privind valoarea lui Moruțan (chiar nu știu cum și dacă mai poate să se reabiliteze în fața lor)...