FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - SEPSI 1-0

VIDEO + FOTO FCSB, victorie chinuită cu Sepsi! „Roș-albaștrii” termină sezonul regulat pe podium » Clasamentul ACUM

Articol de , , - Publicat duminica, 12 martie 2023 22:59 / Actualizat duminica, 12 martie 2023 23:00

FCSB a învins-o pe Sepsi, scor 1-0, și a încheiat sezonul regular al SuperLigii pe locul 3. Pe Arena Națională au fost prezenți 10.614 spectatori.

Lovită în plin de hotărârea Comisiei de Recurs, cea care a decis rejucarea meciului cu FCU Craiova, Sepsi n-a apărut pe teren în prima repriză a disputei de pe Arena Națională.

Emil Grădinescu, discurs-manifest înainte de meci: „Spun FCSB pentru că sunt obligat, dar știm toți că este Steaua!”
FCSB - Sepsi

FCSB a făcut ce a vrut. Doar șansa și intervențiile lui Niczuly au întârziat deschiderea scorului. Tabela a fost deblocată de Octavian Popescu, în minutul 21, după o gafă mare a fundașului Mark Tamas. Olaru a recuparat și i-a pasat ideal „decarului”.

VIDEO CU GOLUL. Octavian Popescu, gol decisiv în FCSB - Sepsi

Cristiano Bergodi a efectuat trei modificări la pauză, dar nimic nu s-a schimbat. Elevii lui au ajuns mereu cu întârziere în dueluri.

Gazdele, fără vreun antrenor pe bancă, au gestionat perfect finalul, au fragmentat jocul când a fost nevoie și au încheiat sezonul regulat cu o victorie.

FCSB, pe 3 la intrarea în play-off

FCSB încheie sezonul regular pe locul 3 și va intra în play-off cu 29 de puncte. Va beneficia și de rotunjire!

Sepsi rămâne pe 7, dar are meci decisiv cu FCU Craiova, joi, de la ora 21:00. Covăsnenii trebuie să învingă pentru a obține ultimul loc de play-off.

Clasamentul actualizat din SuperLigă

FINAL » FCSB - Sepsi 1-0

FCSB - Sepsi, echipele de start:

FCSB: Târnovanu - Sorescu, Dawa, I. Cristea, Radunovic - Edjouma, Ad. Șut, Olaru - Fl. Coman, Compagno, Oct. Popescu
Rezerve: A. Vlad - V. Crețu, Miculescu, Tamm, Ov. Popescu, Oaidă, Pantea, Radaslavescu, Cordea
Antrenor: Mihai Pintilii

Sepsi: Niczuly - D. Ciobotariu, Bălașa, M. Tamas, Dumitrescu - Aganovic, N. Păun, C. Matei, I. Gheorghe - Safranko, Rondon
Rezerve: Began - Dimitrov, Ninaj, R. Ispas, Papa, Francisco Junior, J. Rodriguez, Achahbar, Tudorie
Antrenor: Cristiano Bergodi

FCSB - Sepsi / FOTO: Raed Krishan (GSP.ro)
+8 FOTO

Stadion: Arena Națională (București)
Arbitru: Horațiu Feșnic (Cluj-Napoca, Cluj), A1: Ciprian Danșa (Satu Mare, Satu Mare), A2: Adrian Vornicu (Iași, Iași)
Arbitru VAR: Rareș Vidican (Satu Mare, Satu Mare), AVAR: Alexandru Cerei (Cluj-Napoca, Cluj)

Hagi a reacționat după acuzațiile rapidiștilor: „Asta-i ultimă! Eu să mă ocup și de asta la Farul?!”

Ce scrie presa străină despre antrenorul dorit de MM la FCSB: „Bomba vine din România”