FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - CSU CRAIOVA

Articol de - Publicat duminica, 07 aprilie 2024 21:18 / Actualizat duminica, 07 aprilie 2024 22:38

Jucătorii Universității Craiova au avut o primă repriză de coșmar pe Arena Națională, în derby-ul cu FCSB (2-0 pentru roș-albaștri la pauză). În minutul 29, Florinel Coman a deschis scorul, din lovitură liberă, cu ajutorul portarului Laurențiu Popescu. Iar după 3 minute a centrat decisiv la autogolul lui Ștefan Vlădoiu.

După un start excelent, în care a ratat mai multe ocazii importante și nu a lăsat-o pe CSU să respire, FCSB a deschis scorul prin nimeni altul decât Florinel Coman (25 de ani).

Dați-i titlul deja! FCSB s-a distrat cu Universitatea Craiova și s-a dus la 10 puncte în fruntea Superligii » „Allenatore Becali” îi dă iar clasă lui Rotaru
FCSB - CSU CRAIOVA 2-0

Florin Coman, gol din lovitură liberă în FCSB - CS Universitatea Craiova

Prima lovitură a dat-o în minutul 29. Florinel Coman a executat o lovitură liberă din colțul careului, de la 20 de metri. Deși toți se așteptau la o centrare, vedeta roș-albaștrilor a decis să șuteze. Și l-a luat prin surprindere pe Laurențiu Popescu. Mingea a lovit pământul fix în fața portarului oltenilor și a intrat în poartă. Popescu a atins mingea, dar nu suficient de puternic pentru a o respinge.

+12 FOTO

După 3 minute, oltenii au gafat din nou. Tot la o fază fixă executată de Florinel Coman. De data asta, extrema de la FCSB a bătut un corner. A trimis la colțul scurt, de unde Ștefan Vlădoiu a respins greșit, cu capul. Și-a trimis mingea în propria poartă, chiar lângă bară, iar Popescu nu a avut nicio șansă să respingă.

„Coman și-a pus tricoul de lider și și-a pus amprenta pe meci”, a spus la pauză Ilie Dumitrescu, la emisiunea „DigiSport Special”.

Florinel Coman a ajuns astfel la 15 goluri în Superligă, în 30 de meciuri. Și e cel mai bun marcator, cu un gol peste Albion Rrahmani, de la Rapid, și două peste Darius Olaru, colegul său de la FCSB.

VIDEO. Cum au reacționat fanii FCSB la golurile marcate de favoriți

Ce nu s-a văzut la TV în FCSB - Universitatea Craiova » Imagini spectaculoase surprinse de reporterii GSP: „Ale, ale, Steaua București ale”
FCSB - CSU CRAIOVA

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”