FOTBAL  »  Superliga  »  FCU CRAIOVA

Top 5 cele mai proaste transferuri ale anului în Superliga » L-a costat pe Mititelu 5.000 de euro pentru fiecare minut jucat!

Adrian Mititelu, patron FCU Craiova

Articol de - Publicat vineri, 23 decembrie 2022 10:14 / Actualizat vineri, 23 decembrie 2022 10:29

Adrian Mititelu (54 de ani) l-a cumpărat, în septembrie, pe atacantul nigerian Ibrahim Jibril (20 de ani) cu 250.000 de euro, golgeter în Moldova, pentru a-l înlocui pe principalul marcator de la FCU Craiova, Andrea Compagno, vândut la FCSB cu 1,5 milioane de euro.

Prezentat ca un vârf cu reale calități și așteptat cu mari speranțe de fanii olteni, Ibrahim Jibril n-a confirmat, deocamdată, investiția. Nu s-a impus. Africanul a bifat doar două jocuri în Liga 1, în octombrie, în care a adunat numai 47 de minute din postura de rezervă. Realizări zero. Niciun șut la poartă.

Atacantul adus de la FC Sfântul Gheorghe Suruceni, unde marcase 10 goluri în 31 de meciuri, a debutat în Liga 1, 27 de minute în partida cu Chindia, 0-1, din etapa 13, în Bănie. Ultima din mandatul lui Marius Croitoru la FCU. Jibril l-a schimbat pe George Ganea.

Recuperare în timp-record la FCSB! E gata de cantonament și să revină în primul „11”
FCSB

Ibrahim Jibril, cumpărat de Adrian Mititelu cu 250.000 de euro, este în topul tranferurilor ratate din 2022

În etapa următoare, cu FC Botoșani, 0-1, interimarul Paul Răducan l-a băgat pe nigerian 20 de minute, tot în locul lui Ganea jr. N-a convins nici de data asta. De atunci, Jibril a fost rezervă neutilizată cu Hermannstadt, apoi n-a mai prins lotul de 19 și a jucat la echipa secundă, în Liga 4.

Ibrahim Jibril a mai jucat 4 minute în meciul cu Dinamo, 0-0, din Cupa României. În total 51 de minute jucate. La un calcul simplu reiese că pentru fiecare minut jucat de fotbalistul nigerian Adrian Mititelu a plătit 4.900 de euro.

Ibrahim Jibril a semnat cu FCU Craiova un contract valabil 4 sezoane, gruparea din Suruceni păstrând și o clauză care îi garantează 20% dintr-un eventual viitor transfer.

B. Rusu (FCSB)200.0003-820/1

Șase atacanți cu doar trei goluri la FCU Craiova. Ibrahim Jibril a fost a treia opțiune

Andrea Compagno a fost transferat la FCSB după etapa a 7-a din actualul sezon regulat. Italianul marcase 5 goluri pentru FCU Craiova. După plecarea lui Compagno, FCU a folosit șase vârfuri de atac, care au înscris doar de trei ori în 14 runde: Cl. Bălan, G. Iancu (1 gol), G. Ganea (2 goluri), Chițu, Jibril și Blănuță.

Jibril Ibrahim, Foto: Facebook

Adrian Mititelu l-a cumpărat pe Jibril Ibrahim după ce a încercat alte două piste. După ce l-a vândut pe Compagno la FCSB, patronul lui FCU a vrut să-l achiziționeze, în primă fază, pe Albion Rahmani (22 de ani), de la KF Ballkani, dar nu s-a înțeles cu clubul din Kosovo.

Apoi, a negociat pentru sârbul Uros Milovanovic (21 de ani), de la Radnik Surdulica, dar acesta a refuzat Bănia și a semnat cu Sporting Gijon din Segunda Division.

Cum a ajuns Jibril Ibrahim în Europa

Jibril Ibrahim a ajuns în Moldova în iulie 2021. Cei de la FC Sfântul Gheorghe l-au adus de la FC Abuja, fără sumă de transfer.

„Noi colaborăm cu o academie din Nigeria. Am luat șase jucători în probe și l-am oprit doar pe Jibril. Nu am plătit nimic, decât biletele de avion pentru cei șase”, a explicat pentru GSP Oleg Istrati, directorul sportiv de la FC Sfântul Gheorghe.

„Ne-a impresionat cu viteza și tehnica. Plus că, el chiar are 19 ani, arată de 19 ani. Știți, se spune că fotbaliștilor din Nigeria li se mai scade vreo 5-7 ani în pașapoarte”, a adăugat oficialul.

Jibril Ibrahim s-a format la AGK Football Academy, după care a semnat primul său contract de jucător profesionist cu TBC Footbal Club Abuja.