FOTBAL  »  Superliga  »  FCU CRAIOVA

PROCES FCU Craiova revine în Liga a 4-a! Adrian Mititelu a pierdut procesul la CEDO, însă nu capitulează: „Timpul este cel mai mare handicap al meu”

Adrian Mititelu
Adrian Mititelu

Articol de - Publicat joi, 18 iunie 2026, 12:39 / Actualizat joi, 18 iunie 2026 12:39

Adrian Mititelu, 58 de ani, a explicat pentru GSP ce înseamnă, în realitate, verdictul pronunțat joi de CEDO (Curtea Europeană a Drepturilor Omului) în dosarul dezafilierii FCU Craiova din 2011. Patronul oltenilor susține că o victorie la Strasbourg i-ar fi permis să redeschidă mai rapid unul dintre procesele-cheie din conflictul cu FRF și să scurteze cu până la doi ani drumul către o judecată pe fond. Chiar dacă cererea sa a fost declarată inadmisibilă, Mititelu consideră că motivarea CEDO îi confirmă dreptul de a continua acțiunile aflate deja pe rolul instanțelor din România.

În termeni juridici, judecata pe fond reprezintă etapa în care instanța analizează efectiv pretențiile părților și stabilește dacă acestea sunt întemeiate sau nu. Cu alte cuvinte, nu se mai discută despre excepții procedurale, competențe sau admisibilitate, ci despre problema centrală a dosarului.

În cazul lui Mititelu, o astfel de judecată ar însemna ca instanța să analizeze în mod direct dacă dezafilierea Universității Craiova din 2011 a produs prejudiciile invocate de acesta și dacă FRF poate fi obligată la plata unor despăgubiri.

„Puteam scurta drumul către judecata pe fond, scurtam 1-2 ani”

„Dacă reușeam să câștig acum și să fie condamnat statul pentru încălcarea dreptului meu la apărare, îmi permiteam să cer revizuirea primului dosar. Acesta ar fi reprezentat un motiv de revizuire și s-ar fi putut ajunge direct la judecarea cauzei pe fond. Eu obținusem deja o sentință pe fond în primă instanță.

Dar CEDO spune că cererea este inadmisibilă, deoarece nimic și nimeni nu mă împiedică să merg în instanță și să deschid un proces, lucru pe care l-am și făcut.

În acest moment există deja procese pe fond aflate pe rolul instanțelor. Lupta mea era însă ca, dacă aș fi câștigat astăzi și statul ar fi fost condamnat pentru încălcarea dreptului la apărare, să am temeiul legal pentru a revizui primul dosar. Astfel, scurtam drumul către judecata pe fond și câștigam unu-doi ani”, a transmis Adrian Mititelu pentru Gazeta Sporturilor.

„Eram optimist că soluția va fi una favorabilă”

„Am mers pe calea ordinară după ce am introdus procesul în 2024, în urma acelui RIL pronunțat de Înalta Curte. Acum suntem pe rol la Tribunal și așteptăm judecata pe fond, deși procesul despre care se vorbește este deja deschis.

La punctele 22 și 23 din motivare se spune clar că nimic nu mă împiedică să merg în instanță, iar eu am făcut deja acest lucru. Eu am crezut că soluția va fi una favorabilă și că instanța va constata că mi-a fost încălcat un drept. Iată că nu a fost așa. Eram optimist că se va întâmpla acest lucru, chiar dacă și motivarea mă ajută într-o anumită măsură”, a continuat acesta.

Ce apare la punctele 22 și 23 din motivare?

  • 22. În cele din urmă, Curtea observă că, întrucât reclamantul nu se considera obligat de clauza arbitrală, acesta ar fi putut intenta proceduri separate în fața instanțelor ordinare pentru a-și susține pretențiile, așa cum a indicat Curtea de Apel (a se vedea paragraful 12 de mai sus).

  • 23. Având în vedere cele de mai sus, Curtea consideră că refuzul instanțelor interne de a se pronunța asupra cererii reclamantului de a interveni în calitate de parte principală nu a afectat, în esență, dreptul său de acces la o instanță, întrucât calea de atac la instanțele ordinare i-a rămas deschisă. Rezultă că această plângere este în mod vădit nefondată și trebuie respinsă în temeiul articolului 35 §§ 3 (a) și 4 din Convenție.

Practic, CEDO a considerat că lui Adrian Mititelu nu i-a fost încălcat dreptul de acces la justiție, argumentând că acesta putea să își susțină pretențiile în instanțele civile, cale pe care a și folosit-o între timp.

Dacă se repornea vechiul proces, existau șanse foarte mari să fie repus în funcțiune și sechestrul instituit de DNA, iar în acest context cred că Federația ar fi fost dispusă să ajungă la o înțelegere. Acesta era motivul. Eu am fost întotdeauna deschis unei înțelegeri, însă până acum nimeni nu mi-a oferit una.

Am mers pe ideea că, după o eventuală victorie la CEDO, partea adversă ar fi fost pusă sub presiune, pentru că în șase-șapte luni s-ar fi putut ajunge la măsuri împotriva ei.

- Adrian Mititelu, patron FCU Craiova

FCU Craiova revine în Liga a 4-a: „Mai mult de atât nu ne permitem în acest an”

Echipa va juca, cel mai probabil, în Liga a 4-a. Mai mult de atât nu ne permitem în acest an. Nu avem posibilități financiare pentru un nivel superior. Acest an este unul foarte important, pentru că până la finalul sezonului competițional cred că vom avea o decizie pe fond. Sunt foarte optimist că până în primăvara anului viitor vom avea o hotărâre în acest litigiu.

Între timp, a intervenit și dreptul european. Au fost pronunțate mai multe decizii ale CJUE care ne sunt favorabile. Este doar o chestiune de timp până când se va intra efectiv pe fond.

Fiind vorba despre un dosar cu un prejudiciu foarte mare, este foarte ușor să fie tergiversat procedural. Sunt multe părți implicate. În contextul actual din România, unde există numeroase probleme, toată lumea încearcă să tragă de timp.

Acesta este cel mai mare handicap al meu: timpul. Ei nu se grăbesc, au o adevărată armată de avocați și folosesc tot felul de proceduri și excepții. De aceea este greu să ajungi la judecata pe fond. Dar, până la urmă, se va ajunge și acolo”, a conchis patronul oltenilor în dialog cu GSP.ro.

Citește și:
Cea mai frumoasă fană a lui Inter: „Când am ajuns în Italia, prietenii mi-au spus: trebuie să alegi între cele două”
Campionate
Cea mai frumoasă fană a lui Inter: „Când am ajuns în Italia, prietenii mi-au spus: trebuie să alegi între cele două”
Verdict necruțător la CEDO în procesul excluderii lui FCU Craiova din 2011! + Ce a decis instanța de la Strasbourg în litigiul deschis de Adrian Mititelu
Special
Verdict necruțător la CEDO în procesul excluderii lui FCU Craiova din 2011! + Ce a decis instanța de la Strasbourg în litigiul deschis de Adrian Mititelu
„Așa ceva nu se mai face de 20 ani! Ce, ești la bar?!” » Comentariul lui Van der Vaart despre Olanda - Japonia a stârnit o furtună în Europa
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
„Așa ceva nu se mai face de 20 ani! Ce, ești la bar?!” » Comentariul lui Van der Vaart despre Olanda - Japonia a stârnit o furtună în Europa
Răsturnare de situație la FCSB! Decizia lui Gigi Becali în privința acțiunilor
Superliga
Răsturnare de situație la FCSB! Decizia lui Gigi Becali în privința acțiunilor
FOTO Noua Dacia electrică: a fost anunțat oficial numele. Mașina va fi fabricată în Slovenia
Profit.ro
FOTO Noua Dacia electrică: a fost anunțat oficial numele. Mașina va fi fabricată în Slovenia
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Jeremy Clarkson, legenda „Top Gear”, a dezvăluit că are cancer: „Dacă tratamentul merge, ne vedem în sezonul 6. Dacă nu, nu”

Fiica de 23 de ani a fostului internațional vrea să dea peste cap „Insula iubirii”


Comentarii (1)
DINAM0200
DINAM0200  •  18 Iunie 2026, 13:25

Nu inteleg care e telul lui Mititelu! La ce ii folosesc nenumaratele procese desfasurate in ultimii 10 ani?!

Vezi toate comentariile (1)
Comentează