FOTBAL  »  Superliga  »  FCU CRAIOVA - UTA 1-1

FCU Craiova - UTA 1-1 » Olteni sufocați! Elevii lui Napoli au ratat șansa apropierii de play-off

FCU Craiova - UTA

Articol de GSP - Publicat duminica, 22 ianuarie 2023 17:11 / Actualizat duminica, 22 ianuarie 2023 17:37

FCU Craiova și UTA au remizat, 1-1, în etapa 22 a campionatului intern. Oltenii au deschis scorul, dar au pierdut duelul fizic cu arădenii și s-au văzut dominați autoritar în actul secund.

Rezultatele etapei #22 din Liga 1

FCU Craiova a început mai bine meciul din Bănie. Bahassa ('4) și Asamoah ('19) au anunțat golul la poarta arădenilor. Cei doi au avut primele ocazii din meci, dar șuturile lor au fost repsinse de portarul Iacob și de apărarea arădenilor.

Golul a venit în minutul 22. Chițu a primit o pasă în marginea terenului, a intrat în careu și i-a pasat lui Bauza. Din unghi, acesta l-a lobat pe portarul advers, iar Baeten a împins mingea în poarta goală, din 2 metri.

FCU Craiova - UTA 1-1 » Elevii lui Nicolo Napoli au ratat șansa apropierii de play-off

Ulterior, UTA a câștigat teren. A ratat în minutul 37 prin Claudiu Keșeru, al cărui șut a fost respins excelent de Gurău, în corner.

Dominarea oaspeților a continuat, s-a întețit după pauză. Iar în minutul 68, Milosevic a lovit bara cu o lovitură de cap venită în urma unui corner. FCU a scăpat la această fază, dar Nicolo Napoli n-a sesizat pericolul și a rămas fără replică, în timp ce Balint își aruncase în luptă toți oamenii ofensivi de pe bancă.

Oltenii au fost pedepsiți 4 minute mai târziu, când Postolachi, introdus pe teren în minutul 57, a restabilit egalitatea, cu o finalizare la firul ierbii, pe sub Gurău. Atacantul înscrisese și în duelul din tur, 2-1 pentru gazde la Arad.

S-a încheiat 1-1, iar FCU a ratat o șansă bună de a se apropia de play-off, în contextul rezultatelor din această etapă, în care echipele de pe locurile 6 și 7, Sepsi OSK și Petrolul, au pierdut.

Alb-albaștrii s-ar fi apropiat la numai 6 puncte de play-off cu o victorie. Nu au reușit să o învingă pe UTA, astfel că visul play-off-ului rămâne departe.

Cu egalul de astăzi, UTA rămâne penultima în Superligă, dar ajunge la 20 de puncte.

FINAL » FCU Craiova - UTA 1-1

FCU Craiova - UTA, echipele de start:

FCU Craiova: Gurău - Negru, Duarte, Paramatti- Huyghebaert - Asamoah, Albu - Baeten, Bauza, Bahassa - Chițu
Rezerve: R. Popa, Zanfir, R. Grigore, Mascarenhas, Van Durmeun, Blidar, Ganea, Jibril
Antrenor: Nicolo Napoli

UTA: F.Iacob - Vukcevic, Benga, Hoxhallari, Dobrescu - Cascini, Ubbink, Batha - Stahl, Keșeru, Pop
Rezerve: Mociu, Erico, Postolachi, Șteau, Chindriș, Milosevici, Benzar
Antrenor: Laszlo Balint

Stadion: „Complex Sportiv Craiova”
Arbitru: Kovacs Szabolcs (Carei - Satu Mare), A1: Danşa Ciprian Florin (Satu Mare), A2: Orbuleţ Mircea (Bucureşti), Arbitru VAR: Dima Iulian (Bucureşti), Arbitru AVAR: Bîrdeş Romică (Piteşti - Argeş)

Imagini inedite la CSU Craiova » Antrenor cu căști și jucător pe telefon + Reacție ironică în studio: „Mi se pare foarte interesat de meci”
FC BOTOȘANI - CSU CRAIOVA 1-0
Scandal monstru după Botoșani - CSU Craiova » Arlauskis a făcut o criză de nervi și a fost cu greu ținut să nu sară la bătaie!
BOTOȘANI - CSU CRAIOVA 1-0