FOTBAL  »  Superliga  »  FARUL

Flavius Stoican, după Farul - Botoșani 1-1: „Îi admir și îmi e drag când văd asta”

Flavius Stoican, antrenorul celor de la Farul Constanța
Flavius Stoican, antrenorul celor de la Farul Constanța

Articol de - Publicat sambata, 02 mai 2026 20:05 / Actualizat sambata, 02 mai 2026 20:10

Farul Constanța a terminat la egalitate, scor 1-1, duelul de pe teren propriu cu FC Botoșani, din etapa a 7-a a play-out-ului din Superliga. După partidă, antrenorul Flavius Stoican a analizat jocul și a vorbit despre desfășurarea meciului, dar și despre atitudinea echipei sale.

În urma acestui rezultat, formația de la malul mării continuă să aibă emoții în lupta pentru evitarea barajului, având doar două puncte peste zona roșie a clasamentului, dar și un meci în plus disputat.

Flavius Stoican, după Farul - Botoșani 1-1: „Am văzut o echipă care joacă fotbal”

Flavius Stoican a analizat jocul și a spus că echipa sa a avut o evoluție oscilantă, cu o primă repriză marcată de greșeli și un gol primit „nemeritat”, dar cu o reacție bună după pauză, când Farul a arătat mai mult curaj.

„Am întâlnit o echipă care joacă cu fotbaliști care pun probleme și a fost un meci echilibrat. Alibec și Tase, la fel, au avut ocazii, dar nu a fost ușor, a fost o echipă care te poate elimina cu ușurință. Am luat și acel gol nemeritat, pe greșeala noastră, dar în a doua repriză am văzut o echipă care joacă fotbal, cu ocazii.

Acum am un sentiment de tristețe, dar în același timp vreau să continuăm pe linia asta, pentru că nu ai cum. Fotbalul te răsplătește dacă ești determinat, dacă nu ai teamă. Așa cum am jucat astăzi, unde ne puteam desprinde cu ușurință. Am avut o dezamăgire că nu vedeam lucrurile atât de bine, dar cu trecerea timpului am văzut că avem o echipă care poate să fie o familie.

Am fost puțin lipsiți de luciditate și am tratat superficial anumite ocazii, dar păcat. Trebuie să continuăm pe aceeași linie și va fi mai bine”, a spus Stoican la Prima Sport.

Tehnicianul constănțenilor a vorbit și despre ce urmează pentru echipa sa, subliniind importanța mentalității și a continuității:

„Ceea ce contează este să îi țin montați, cum au fost astăzi și în decursul săptămânii premergătoare jocului, pentru că dacă jucăm așa fotbal, el te va răsplăti. Mergem la Galați să facem o partidă bună și să luăm 3 puncte.

Cum i-am văzut în a doua repriză, e echipa pe care o admir și îmi e drag când văd cu cât dezinvolt joacă. Oamenii te încurajează când văd așa atitudine. Noi ne uităm doar la noi, pentru că sunt meciuri echilibrate, vor juca între ele și echipele de la retrogradare, dar noi ne gândim la noi și să fim lucizi în fața porții”.

Clasamentul din play-out-ul Superligii

Citește și:
Grecii anunță: „Răzvan Lucescu s-a despărțit de PAOK”
Campionate
Grecii anunță: „Răzvan Lucescu s-a despărțit de PAOK”
Cu un pas în Bundesliga: Schalke a trimis oferta pentru internaționalul român!
Stranieri
Cu un pas în Bundesliga: Schalke a trimis oferta pentru internaționalul român!
Cea mai frumoasă fană a lui Inter: „Când am ajuns în Italia, prietenii mi-au spus: trebuie să alegi între cele două”
Campionate
Cea mai frumoasă fană a lui Inter: „Când am ajuns în Italia, prietenii mi-au spus: trebuie să alegi între cele două”
Moment încins la gală! Reacția iubitei starului din Premier League, când o creatoare de conținut pentru adulți a vrut să-l abordeze
Campionate
Moment încins la gală! Reacția iubitei starului din Premier League, când o creatoare de conținut pentru adulți a vrut să-l abordeze
FOTO Noua Dacia electrică: a fost anunțat oficial numele. Mașina va fi fabricată în Slovenia
Profit.ro
FOTO Noua Dacia electrică: a fost anunțat oficial numele. Mașina va fi fabricată în Slovenia
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Jeremy Clarkson, legenda „Top Gear”, a dezvăluit că are cancer: „Dacă tratamentul merge, ne vedem în sezonul 6. Dacă nu, nu”

Fiica de 23 de ani a fostului internațional vrea să dea peste cap „Insula iubirii”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează