FOTBAL  »  Superliga  »  CEAHLĂUL - RAPID 0-4

Fotbal în Paint

Articol de - Publicat sambata, 03 octombrie 2009 00:00

Giuleştenii au desenat contra Ceahlăului ca la şcoală

Minunea Rapid se îngroaşă de la o etapă la alta, ca un bulgăre de zăpadă lăsat la vale. A mai strîns nişte fulgi şi la Piatra-Neamţ. Trupa încropită a lui Hizo a marcat de 15 ori în ultimele patru meciuri! S-a obişnuit într-atît cu golurile că aseară a părut să înscrie ori de cîte ori a vrut.

Buga, regenerat miraculos, nu mai e "Pele", ci Inzaghi. În prima repriză a marcat de două ori în trei minute (19, 21), imediat după pauză a mai punctat o dată (49). Două dintre "assist-uri", ultimele, au fost ale lui Ioniţă, un "Boya alb" pe care "Dulăul" l-a pescuit din Liga a III-a ca să umple golul din atac.

Toată magia din jocul vişiniilor a fost posibilă însă şi din vina nemţenilor, care au admirat 90 de minute, hipnotizaţi, cum Spadacio, Herea, Ioniţă şi Buga îşi agitau baghetele în aer. Pe Juliano chiar l-au lăsat singur cu Lipitor, un gol-cadou pentru brazilian (65), să-şi amintească de sezonul trecut, cînd era marcatorul numărul 1 al echipei.

Diferenţa prea mare dintre echipe l-a plictisit pe Hizo, care a ţipat doar pînă la 0-3, ca să-şi ţină echipa trează, speriat după episodul halucinant Craiova. Golul al patrulea l-a aruncat pe antrenor în scaun, de unde şi-a urmărit echipa adunată ca Danemarca '92. Scandinavii s-au strîns de pe plajă şi au cîştigat Euro, giuleştenii s-au stropit cu apă vie, ca Buga şi ca Iencsi, ori au sărit din coclaurile "C"-ului, ca Ioniţă.

"Sîntem lideri? Tot vînd clubul"
Patronul Rapidului, George Copos, s-a bucurat de victoria lejeră a giuleştenilor. "Am cîştigat fără să forţăm. E meritul lui Hizo că a făcut o asemenea echipă cu aceşti tineri minunaţi. Avem grădiniţă bună, mărim şi alocaţiile dacă e nevoie. În caz că batem Steaua şi CFR, putem vorbi de titlu. Dar chiar dacă sîntem pe primul loc după succesul de la Piatra-Neamţ, tot vînd clubul!", a zis Copos la final.

A uitat-o pe Ghenea? » Dimitrov are o nouă cucerire celebră: filmați pe străzile din Monte Carlo

„Dacă mănânci o lună de la penitenciar, dai colțul!” » Dănuț Lupu, despre condițiile de la Rahova: „Să mă ierte doamna Rodica, dar la Marriott era mai ieftin ...”