FOTBAL  »  Superliga  »  U CLUJ - DINAMO 0-0

FOTO Cronica de la U Cluj - Dinamo 0-0: "Fraţi de sînge"

U Cluj - Dinamo +24   FOTO
U Cluj - Dinamo

Articol de GSP - Publicat sambata, 29 octombrie 2011 00:00 / Actualizat duminica, 30 octombrie 2011 00:11

"Studenţii" au dominat prima repriză, dar Dănciulescu a ratat o ocazie uriaşă în a doua.

Ciorile care au ascuns nuci în gazonul de pe Cluj Arena şi-au văzut provizia pusă în pericol. Azi, la "U" - Dinamo, s-au băgat alunecări. Ciobotariu a preferat o tactică speculativă. Cînd îl ai pe Cătălin Munteanu în echipă, te poţi astepta oricînd la un moment de magie.

Cel mai bun pasator din Liga 1, daca nu şi singurul, a căzut însă în navodul întins de Boştină, Marinescu şi Păcurar. Cojocnean n-a mai respectat protocolul şi sfertul academic. Extrema a şutat de la 20 de metri, dar reflexul lui Bălgrădean a trimis mingea în corner (8). La marginea celuilalt careu, Alexe i-a urcat în carusel pe Unguruşan, Boştina şi Abrudan. Un moment de tehnică sclipitoare a dinamovistului şi unul de brambureala pentru "studenţi".

La capitolul ocazii au punctat însă tot gazdele: Abrudan (17) şi Cojocnean (21) n-au reuşit să trimită în poartă. Ultimul şi-a închis unghiul şi a fost blocat de Bălgrădean. Problemele pentru "U" au început după ce raidurile lui Rus au produs victime în banda stîngă. În 10 minute, mijlocaşul lui Dinamo i-a scos din joc şi pe Grecu, şi pe cel care a intrat în locul sau, Mendy. Mai mult, Rus a semnat cea mai mare ocazie a cîinilor din prima repriză, un şut pe lîngă, din unghi (38).

Nimic la nimic şi în repriza a doua
Meciul a avut ritm şi după pauză, unul dictat însă de Dinamo. Marius Popa a intervenit providenţial la reluarea din cadere a lui Danciulescu, la o minge asezata de Niculae (54). Niculescu a terminat benzina, cele doua peluze s-au înclinat la schimbarea atacantului cu Tony. Nigerianul n-a intrat bine în meci şi a tras prea slab pentru Bălgradean (63). Boştină (78) a tras pe centru dintr-o lovitură liberă, iar Niculae a răspuns cu un şut care a ocolit vinclul (83).