FOTBAL  »  Superliga  »  CSU CRAIOVA - BIELEFELD 4-1

VIDEO + FOTO Markovic, spectacol la debutul lui Balint pe banca lui CSU Craiova! Victorie clară în primul amical al verii

Articol de GSP - Publicat duminica, 26 iunie 2022 18:48 / Actualizat duminica, 26 iunie 2022 18:52

CS Universitatea Craiova a învins-o pe Arminia Bielefeld, scor 4-1, în primul meci amical al stagiului de pregătire din Austria. Jovan Markovic (21 de ani) a înscris o „dublă” la debutul lui Laszlo Balint (43 de ani).

Primul test al lui Laszlo Balint a fost împotriva nemților de la Arminia Bielefeld, formație retrogradată la finalul ediției trecute de Bundesliga.

CS Universitatea Craiova, victorie la debutul lui Laszlo Balint

CS Universitatea Craiova a deschis rapid scorul, în minutul 5, dintr-un penalty transformat de Andrei Ivan. Intrat în partea secundă, în locul lui Koljic, Jovan Markovic a ieșit rapid la rampă. A punctat în minutul 52, cu o lovitură de cap, din centrarea lui Baiaram, apoi a reușit „dubla” cu un șut plasat, la firul ierbii, de la aproximativ 20 de metri.

Cel mai frumos gol al meciului a purtat semnătura lui Roguljic. Croatul în vârstă de 26 de ani a preluat o minge cu spatele la poartă, în minutul 80, s-a întors cu adversarul în spate, apoi a plasat perfect mingea, lângă bară.

+6 FOTO

FINAL » CS Universitatea Craiova - Arminia Bielefeld 4-1

• Au marcat: A. Ivan '5, Markovic '52 '60, Roguljic '79 / Gabeur '73

Echipa de start a celor de la CS Universitatea Craiova: Pigliacelli - Șt. Vlădoiu, Papp, Screciu, Vătăjelu - Mateiu, Vînă - Baiaram, Gustavo, A. Ivan - Koljic
Rezerve: Lazar - Căpățînă, Găman, N. Bancu, Sala, Nistor, Al. Crețu, Roguljic, Cîmpanu, Markovic, Brășfăleanu, Danciu
Antrenor: Laszlo Balint

CS Universitatea Craiova, pregăriri pentru Conference League

CS Universitatea Craiova a început astăzi seria meciurilor amicale din Austria. Adversar a fost Arminia Bielefeld, echipă care a încheiat pe locul 17 în ediția precedentă de Bundesliga și a retrogradat în al doilea eșalon.

Pe 29 iunie, de la 19:30, juveții o vor întâlni pe Qarabag FK (Azerbaijan, liga 1), iar pe 3 iulie, de la 12:00, pe Heidenheim 1846, din liga a doua germană. Alte două teste sunt în curse de perfectare.

Oltenii vor debuta în turul secund preliminar din Conference League împotriva albanezilor de la KF Vllaznia Shkoder.

VIDEO Laszlo Balint, noul antrenor al celor de la CS Universitatea Craiova: „Cred că putem realiza lucruri importante în sezonul viitor”

Becali, lăudat de rivalii de la CFR Cluj: „Toată lumea ar trebui să îl aprecieze”

OFICIAL Marius Croitoru și-a adus omul de încredere la FCU Craiova » Clubul a anunțat mutarea

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni