Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

DA, AM ÎNȚELES

LIGA 1    •   FC BOTOȘANI - ASTRA GIURGIU 1-1

FOTO Da, e fotbalist! Titularizat în premieră în Liga 1, Ongenda, ex-PSG, s-a distrat cu apărarea Astrei în prima repriză

Vineri, 10 August

Hervin Ongenda (23 de ani), fotbalistul trecut pe la PSG, a făcut o primă repriză entuziasmantă la cea dintâi titularizare în Liga 1, în FC Botoșani - Astra, 1-1.

După numai 10 minute din meci, Ongenda a deschis scorul pentru gazde cu o execuție de superfotbalist. O minge respinsă în lateral de apărarea giurgiuvenilor a fost lovită fără preluare de francezul cu origini congoleze, de la marginea careului de 16 metri! Șutul a trecut razant cu solul, la colțul lung, fără speranță pentru portarul David Lazar.

vlcsnap 2018 08 10 21h41m43s66Momentul șutului

Peste alte 7 minute, Hervin a strălucit din nou. L-a driblat subtil pe Filip Mrzljak, strecurându-i mingea printre picioare, și a scos un cartonaș galben pentru adversar.

vlcsnap 2018 08 10 21h42m20s175
Ongenda "îl face" pe Mrzljak ca-n curtea școlii

Ongenda a alergat destul de mult și în apărare, a coborât ca să-și ia mingi, însă nu și-a dozat prea eficient efortul, iar spre finalul reprizei a părut că se sufocă. Mai are până să ajungă la nivelul optim din punct de vedere fizic. De altfel, a și fost schimbat devreme în meci de Costel Enache, în minutul 63.

Cine e Ongenda

Hervin Ongenda (23 de ani) este un mijlocaș ofensiv cu zeci de meciuri la naționalele de tineret și juniori ale Franței. Cele mai multe la U16, unde a marcat 8 goluri. De-a lungul carierei a evoluat pentru PSG, Bastia, Zwolle și Murcia.

Ongenda era favoritul lui lui Laurent Blanc, în perioada petrecută de acesta pe banca celor de la PSG. L-a debutat în prima echipă la vârsta de doar 18 ani, iar presa din Hexagon îl considera un viitor star al naționalei Cocoșului Galic.

A fost transferat de FC Botoșani în această vară, liber de contract, după ce a dat probe.