FOTBAL  »  Superliga  »  FC VOLUNTARI - DINAMO

FOTO EXCLUSIV Investitorul care vrea să cumpere Dinamo n-a mai ajuns la Voluntari, dar și-a trimis omul de încredere la meci

Akis Mantzios // FOTO: Gazeta Sporturilor +2   FOTO
Akis Mantzios // FOTO: Gazeta Sporturilor

Articol de - Publicat luni, 05 noiembrie 2018 20:31

Așa cum GSP.ro a anunțat în exclusivitate astăzi, Ionuț Negoiță negociază cedarea echipei lui Konstantinos Tsakiris, fost patron al echipei elene Panionios Atena.

Investitorul grec de 47 de ani ar fi trebuit să fie prezent în această seară la partida pe care Dinamo o dispută pe terenul lui FC Voluntari, dar, până la urmă, nu și-a mai făcut apariția, cunoscută fiind reticența lui față de aparițiile în presă. 

L-a delegat totuși pe omul său de încredere Akis Mantzios, sfătuitorul său pe probleme de sport. Mantzios este un antrenor grec care a pregătit Panionios în perioada în care Tsakiris patrona clubul elen, iar fotoreporterul GSP.ro l-a surprins în tribunele arenei din Voluntari. Acesta a luat loc în tribuna oficială lângă Narcis Răducan.

Negociază din aprilie

Primul contact dintre Tsakiris și Negoiță a fost în luna aprilie, iar GSP.ro a dezvăluit atunci informația în exclusivitate. Discuțiile au fost negate vehement atunci de ambele părți deoarece a fost semnat un contract de confidențialitate care interzice orice discuții publice pe tema vânzării lui Dinamo, contract ce este valabil și în acest moment.

CINE ESTE KONSTANTINOS TSAKIRIS

Născut la Atena în 1971, Konstantinos Tsakiris este a doua generație de oameni de afaceri implicați în transport maritim. Divorțat, acesta are 3 fete și vorbește fluent 6 limbi străine. A studiat Inginerie Aeronautică la Londra în perioada 1990-1994. Are grad de locotenent în marină și a făcut mai multă vreme practică pe vasele deținute de tatăl său. Afaceristul are o avere cu bani câștigați în special din afacerile în care familia sa este specializată, dar și din afaceri bancare.


Konstantinos Tsakiris

PRIMUL CONTACT CU FOTBALUL

În 2006, la doar 35 de ani, Tsakiris a cumpărat Panionios în schimbul a 3,5 milioane de euro, dar în 2011 a cedat gratis acțiunile clubului după mai multe încercări de a scăpa de clubul din prima ligă elenă, nefiind în stare să mai susțină financiar echipa. 

Presa din Grecia scrie că afaceristul a investit în primul său sezon ca patron 5 milioane de euro, angajându-l ca antrenor pe germanul Ewald Lienen. Tehnicianul avea să ajungă mult mai târziu, în sezonul 2013/2014 și la Oțelul Galați.
Sub patronajul lui Tsakiris, Panionios și-a construit o bază de pregătire nouă la marginea Atenei și a făcut câteva transferuri interesante cum ar fi legenda lui Inter Milano, Alvaro Recoba, sau Fabian Estoyanoff, jucător legitimat la Valencia în perioada 2005-2008.

Vezi și: EXCLUSIV Negoiță e la un pas s-o vândă pe Dinamo! Discuțiile sunt avansate!

Citește și:
Darius Olaru pleacă de la FCSB! Va juca într-un campionat de top din Europa: „Îi dau drumul” » Câți bani va primi FCSB
Superliga
Darius Olaru pleacă de la FCSB! Va juca într-un campionat de top din Europa: „Îi dau drumul” » Câți bani va primi FCSB
O lume întreagă SUB stadion! » Tur în „labirintul” din Giulești: imaginile sunt spectaculoase
Superliga
O lume întreagă SUB stadion! » Tur în „labirintul” din Giulești: imaginile sunt spectaculoase
Cutremur: s-ar putea rejuca toate barajele! Au decis să meargă la TAS, după dezvăluirile GSP
Liga 2
Cutremur: s-ar putea rejuca toate barajele! Au decis să meargă la TAS, după dezvăluirile GSP
Au ales cele mai sexy 11 partenere de fotbaliști care vor merge în America
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Au ales cele mai sexy 11 partenere de fotbaliști care vor merge în America
Denza, marca premium a BYD, și-a deschis primele showroom-uri la doi pași de Porsche, pe care vrea să-i concureze
Profit.ro
Denza, marca premium a BYD, și-a deschis primele showroom-uri la doi pași de Porsche, pe care vrea să-i concureze
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Au ales cele mai sexy 11 partenere de fotbaliști care vor merge în America

Cutremur: s-ar putea rejuca toate barajele! Au decis să meargă la TAS, după dezvăluirile GSP


Comentarii (10)
faliment_fc_fcsb
faliment_fc_fcsb  •  06 Noiembrie 2018, 09:03

Hai mai bagă un pește aici!

gizeh
gizeh  •  06 Noiembrie 2018, 07:53

cu alte cuvinte, grecu'le-a dat cu 'flit' la *** :)

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

corectu
corectu  •  06 Noiembrie 2018, 07:34

Iar cu povesti?

Vezi toate comentariile (10)
Comentează