FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA - FC VASLUI 0-1

FOTO şi VIDEO Wesley a adus tristeţea în Ghencea » Steaua - Vaslui 0-1 şi lui Stoichiţă i s-a strigat "Demisia!"

Articol de GSP - Publicat vineri, 20 aprilie 2012 00:00 / Actualizat vineri, 20 aprilie 2012 22:25

Steaua a pierdut cu 0-1 meciul cu Vaslui. Golul a fost marcat de Wesley în minutul 59.

Prima repriză a fost una echilibrată. Costin i-a dat emoţii lui Tătăruşanu cu un şut de la 25 de metri(11). Steaua a presat, încurajată de nesiguranţa lui Borjan, care a ratat cîteva ieşiri pe centrari.

Chipciu a ratat cea mai mare şansă a Stelei din prima repriză. Paito i-a blocat reluarea din 6 metri şi oaspeţii au scăpat fără gol primit. Bello a ratat lovitura de cap din 8 metri(37) şi i-a amuţit pe cei 24.000 de fani.

Inacio a fost mult mai eficient decît Stoichiţă la cabine şi a reuşit să-şi monteze jucătorii. Vasluiul a dominat repriza secundă şi Wesley şi-a intrat în rol. Brazilianul a dat lovitura în minutul 59. Adailton a centrat şi Wesley l-a învins cu o lovitură de cap pe Tătăruşanu.

Stoichiţă a mutat disperat. I-a introdus pe fraţii Costea şi pe Tibi Bălan, dar fără să se vadă vreun progres în jocul roş-albaştrilor. Pe finalul jocului, Borjan s-a trezit şi l-a blocat salvator pe Florin Costea la 16 metri, la fel ca şi şutul lui Mihai Costea din cîţiva metri.

Vaslui a învins în Ghencea şi a egalat Steaua în clasament, 49 de puncte.

VEZI AICI DESFĂŞURAREA LIVETEXT!

Echipa de start a Stelei:
Tătăruşanu - Geraldo, Gardoş, Chiricheş, Latovlevici - Bourceanu - Chipciu, Tatu, Răduţ, Cr. Tănase - Rusescu
Antrenor: Mihai Stoichiţă

Rezerve: Stanca, Bălan, M. Costea, Dănănae, Fl. Costea, Nikolici

Echipa de start Vaslui:
Borjan - Milanov, Papp, M. Constantin, Paito - R. Costin, Anderson - Adailton, Wesley, Sînmărtean - Yero Bello
Antrenor: A. Inacio

Rezerve: Straton, Temwanjera, Farkas, Hugo Luz, Stanciu, Gladstone, Buhăescu

Arbitri: Milorad Mazic (la centru). Tuşieri: Igor Radojcici şi Milovan Rastici (toţi Serbia)