FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - ASA TÂRGU MUREȘ 1-0

FOTO+VIDEO Dinamo o învinge pe ASA și rămâne în lupta pentru locul doi!

Articol de GSP - Publicat duminica, 17 aprilie 2016 18:53

Dinamo s-a impus în fața formației ASA Târgu Mureș, în etapa a șaptea din play-off-ul Ligii 1, scor 1-0, grație golului marcat de Dorin Rotariu. La meciul de pe arena Națională au asistat  5.482 de spectatori.

Dinamoviștii au început meciul în forță, iar Vali Lazăr a lovit bara porții apărate de Stăncioiu, în minutul trei.

Rotariu a fost cel mai periculos om al "câinilor" și a ratat ocazii importante, mai întâi în minutul 28, când lovitura sa de cap a fost respinsă din fața porții de Pîrvulescu, iar mai apoi la finalul primei reprize, când lovitura liberă executată de el a fost scoasă de Stăncioiu din vinclu.

Vezi AICI golurile

Balaur a oprit pasa lui Gnohere către Essombe cu mâna, în condițiile în care atacantul lui Dinamo ar fi putut scăpa singur cu portarul, iar centralul Adrian Cojocaru i-a arătat cartonașul roșu.

Rotariu a executat impecabil lovitura liberă care a urmat și a marcat unicul gol al confruntării.

Cu această victorie, Dinamo se apropie la două puncte de Steaua și încă mai speră la o clasare pe locul doi.

Echipe de start:

Dinamo: Cerniauskas – Hanca, A. Marc, Nedelcearu, St. Filip – P. Anton (cpt), Mevlja – D. Rotariu, Kortzorg, V. Lazăr – Essombe
Rezerve: Muțiu – Gnohere, Palici, Bartalstovu, V. Costache, Corbu
Absenți: Olteanu (suspendat), R. Moldoveanu (accidentat)
Antrenor: Mircea Rednic

ASA: Stăncioiu (cpt) – G. Matei, I. Balaur, M. Constantin, Pîrvulescu – Buș, Gorobsov, Voiculeț, Brandan – Țucudean, R. Costa
Rezerve: Viciu – Velayos, I. Gonzalez, Jazvici, Ciolacu, Borza, German
Absenți: Balici, G. Mureșan (accidentați), Manga, N'Doye (indisponibili)
Antrenor: Geroge Ciorceri

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”