FOTBAL  »  Superliga  »  FC BOTOȘANI - FC VOLUNTARI 1-0

FOTO + VIDEO FC Botoșani câștigă și cu FC Voluntari, 1-0, și e pe val în Liga 1! Moldovenii sunt la 10 puncte de Dinamo și au șanse mari să prindă play-off-ul

Articol de GSP - Publicat vineri, 03 noiembrie 2017 19:59

FC Botoșani a confirmat forma excelentă din acest sezon, impunându-se pe teren propriu în fața lui FC Voluntari, 1-0.

FINAL » FC Botoșani - FC Voluntari 1-0
A marcat: Moruțan '7

TEXT / VIDEO

Unicul gol al partidei a venit în minutul 7, atunci când "perla" Olimpiu Moruțan s-a infiltrat prin apărarea oaspeților și a fructificat centrarea venită de la Mihai Roman.

Gazdele puteau marca golul doi în repriza secundă, însă Balauru a fost atent la șutul bun trimis de Daniel Popa de la 25 de metri.

Pe final, FC Voluntari a avut două șanse mari de a egala. Mai întâi, Cobrea a respins șutul bun din lovitură liberă al lui Adrian Bălan. Apoi, în minutul 80, "veteranul" Florin Cernat a lovit bara direct din corner, iar la faza imediat următoare Bălan a ratat șansa de a-l învinge pe Cobrea.

Grație victoriei, moldovenii au acumulat 31 de puncte, situându-se pe locul 4, cu 31 de puncte.

Botoșănenii sunt la doar patru puncte de liderul FCSB și au, în momentul de față, 10 puncte peste Dinamo, ocupanta locului 7.

De partea cealaltă, FC Voluntari rămâne pe locul 10, cu 20 de puncte. Deținătoarea Cupei și a Supercupei are șanse din ce în ce mai mici să prindă play-off-ul.

Echipele de start:

FC Botoșani: Cobrea - Ungurușan, A. Miron, A. Burcă, Muşat -Tincu, Bordeianu - M. Roman, Moruțan, L. Buș - Kuku