FOTBAL  »  Superliga  »  ARBITRAJ

FRF a decis: Lupescu va delega arbitrii

Articol de GSP - Publicat miercuri, 20 februarie 2008 00:00

Federaţia Română de Fotbal a trimis astăzi următorul comunicat:

În şedinţa sa din data de 25 iunie 2007, Comitetul Executiv al Federaţiei Române de Fotbal a decis, printre altele:

„Delegările arbitrilor, arbitrilor asistenţi şi observatorilor de arbitri la jocurile din campionatul Ligii I, sezonul 2007/2008, vor fi făcute, după sistemul UEFA, de domnul Ioan Angelo Lupescu, directorul general al FRF. Delegările arbitrilor şi arbitrilor asistenţi la jocurile din campionatul Ligii a II-a şi a III-a, sezonul 2007/2008, vor fi făcute de domnul Gheorghe Constantin, preşedintele Comisiei Centrale a Arbitrilor”.

Prevederile de mai sus se află în deplină conformitate cu regulamentele FIFA şi UEFA, aflate în vigoare, între FRF şi Liga Profesionistă de Fotbal încheindu-se o Convenţie în acest sens.

Astfel, circulara FIFA nr.763, din data de 23 iulie 2001, având ca subiect „Organizarea activităţii de arbitraj în cadrul asociaţiilor naţionale afiliate”, stipulează la punctul 6 („Delegarea arbitrilor”) următoarele: „NU SE POATE ACCEPTA CA ARBITRII SĂ FIE DELEGAŢI LA MECIURI PRIN LOTERIE SAU TRAGERE LA SORŢI”.

Acestei prevederi, care nu lasă loc vreunei interpretări, i se adaugă art.20.1.a) al Regulamentului de Organizare al UEFA, conform căruia „Comisia de Arbitri a UEFA deleagă arbitrii la jocurile disputate sub egida UEFA în colaborare cu Administraţia UEFA”.

Plecând de la aceasta din urmă, Regulamentul Ligii Campionilor prevede, la art.19.02.: „Comisia de Arbitri a UEFA, în colaborare cu Administraţia UEFA, deleagă la fiecare joc din cadrul competiţiei câte un arbitru, doi arbitri asistenţi şi un al patrulea oficial”.

Luând în calcul toate cele de mai sus, Federaţia Română de Fotbal consideră că toate discuţiile care se poartă în jurul delegării arbitrilor, precum şi scrisorile formulate în acest sens de Liga Profesionistă de Fotbal şi de cluburile participante la campionatul Ligii I, ediţia 2007/2008, contravin reglementărilor forurilor fotbalistice internaţionale, cărora FRF le este afiliată, fiind obligată să le respecte în totalitate.

În acest context, hotărârea Comitetului Executiv al FRF din data de 25 iunie 2007 rămâne în vigoare.

Federaţia Română de Fotbal

Circulara FIFA doc1 doc2

 

Citește și:
„Mă intrigă!” » David Popovici a cucerit aurul la 100 de metri în Trofeul Settecolli, apoi a enunțat marele obiectiv: „Mă gândesc serios”
Altele
„Mă intrigă!” » David Popovici a cucerit aurul la 100 de metri în Trofeul Settecolli, apoi a enunțat marele obiectiv: „Mă gândesc serios”
„Mamă, e ceva incredibil aici!” » Ce echipă din Liga 1 a cucerit-o pe Cătălina, antrenoarea din fotbalul românesc
Superliga
„Mamă, e ceva incredibil aici!” » Ce echipă din Liga 1 a cucerit-o pe Cătălina, antrenoarea din fotbalul românesc
Discuție de ultimă oră între Gigi Becali și Florin Tănase: „Contractul e făcut. Mâine dimineață pleacă în cantonament”
Superliga
Discuție de ultimă oră între Gigi Becali și Florin Tănase: „Contractul e făcut. Mâine dimineață pleacă în cantonament”
Dinamo a pierdut amicalul cu Motor Lublin! 3 goluri încasate și o veste bună pentru Nuno Campos
Superliga
Dinamo a pierdut amicalul cu Motor Lublin! 3 goluri încasate și o veste bună pentru Nuno Campos
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Profit.ro
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„Mă intrigă!” » David Popovici a cucerit aurul la 100 de metri în Trofeul Settecolli, apoi a enunțat marele obiectiv: „Mă gândesc serios”

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (19)
 •  21 Februarie 2008, 00:42

eu as propune sa fie facute de "catelul" meu, ca este la fel de "destept", dar macar este impartial...

 •  21 Februarie 2008, 00:32

Pey nu trebuie sa ajunga si militienii macar in UEFA... In Romania exista doar STEAUA... restul nu mai conteaza...

 •  20 Februarie 2008, 21:34

la cate probleme sant an arbitraj nu le poate rezolva decat un om care e de specialitate.Lupescu a fost un jucator nu arbitru.El nu antelege fenomenul.

Vezi toate comentariile (19)
Comentează