FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA 40

EXCLUSIV „Vai de capul nostru!” » Scifo, șocat de Steaua, la un an după Sevilla: „Ăștia au luat Cupa Campionilor?”

Steaua a eliminat-o pe Anderlecht și s-a calificat în finala Cupei Campionilor din 1986 +47   FOTO
Steaua a eliminat-o pe Anderlecht și s-a calificat în finala Cupei Campionilor din 1986

Articol de , , , - Publicat vineri, 08 mai 2026 11:13 / Actualizat duminica, 10 mai 2026 04:56

La patru decenii de când Steaua a răpus-o pe Barcelona și a pus România la loc de cinste, Gabi Balint a acceptat invitația GSP.ro de a rememora ceea ce s-a întâmplat la Seviila, oferind un amplu interviu, care poate fi citit aici.

Povestea dezvăluită de Gabi Balint scoate în evidență aura de invincibilitate pe care steliștii o aveau în acea epocă.

La un an distanță de la duelul direct din Ghencea (Steaua - Anderlecht 3-0, în semifinalele Cupei Campionilot Europeni), Balint și colegii săi s-au intersectat într-un hotel din Belgia cu starurile lui Inter Milano, unde Scifo, celebrul mijlocaș belgian, tocmai se transferase.

Gabi Balint - mai 2026 / FOTO: GSP.ro
Gabi Balint - mai 2026 / FOTO: GSP.ro
Gabi Balint - mai 2026 / FOTO: GSP.ro
Gabi Balint - mai 2026 / FOTO: GSP.ro
Gabi Balint - mai 2026 / FOTO: GSP.ro
+42 FOTO

„Ăștia ne-au luat într-o viteză... n-am avut nicio șansă!”

În timp ce italienii se pregătiseră riguros, steliștii veniseră la micul dejun după o noapte de petrecere în discotecă, îmbrăcați civil și cu un aer relaxat care i-a nedumerit pe italieni.

„Noi eram într-un cantonament de pregătire în Belgia. Fusese ultima zi și apoi am primit liber în seara aia. În același hotel cu noi a venit și Inter, unde se transferase Scifo.

A doua zi dimineață, noi am venit la micul dejun îmbrăcați civil, după ce petrecuserăm toată noaptea la discotecă. Eram îmbrăcați fiecare cu ce aveam la noi, că urma să plecăm la aeroport, să ne întoarcem acasă.

Unii au luat o omletă, alții o bere, să se dreagă... n-aveam noi treabă! Cei de la Inter se uitau la noi și se întrebau: ăștia sunt ăia de la Steaua, care a câștigat Cupa Campionilor?!

Dar Scifo le-a zis: «Vai de capul nostru ce am pățit cu ei acolo, în România! Aștia, cel puțin în prima repriză, ne-au luat într-o viteză... n-am avut nicio șansă. Nicio echipă n-ar fi avut nicio șansă!»”, a povestit Gabi Balint, la patru decenii distanță.

„Vai de capul nostru!” » Scifo, șocat de Steaua, la un an după Sevilla: „Ăștia au luat Cupa Campionilor?”
Gabi Balint, la 40 de ani de la Momentul Sevilla / FOTO: Andrei Furnigă (GSP.ro)

Aș revedea meciul ăla cu Anderlecht de nu știu câte ori. Stadionul a fost plin, plin, plin. Să vezi bucuria aia a oamenilor din tribune. După ce marcai te duceai spre tribune și vedeai cum trăiesc meciul, ce fericiți erau doar că dădeai un gol.

Pe mine mă sensibiliza asta. Înainte de meciurile mai importante, mă uitam și mă încărcam teribil văzându-i pe oameni cum vin, cu steaguri, cu fulare, hotărâți.

- Gabi Balint, la 40 de ani de la minunea de la Sevilla

INTERVIU | Gabi Balint: „Nu cred că vom mai ajunge să trăim acea emoție. S-au schimbat multe lucruri în fotbalul european și mondial”

Citește și:
Îl mai recunoști? Fostul mare internațional argentinian a apărut în tribune la Argentina - Austria și i-a uimit pe fani
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Îl mai recunoști? Fostul mare internațional argentinian a apărut în tribune la Argentina - Austria și i-a uimit pe fani
Meciul Franța – Irak, întrerupt din cauza unei regule americane stricte!
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Meciul Franța – Irak, întrerupt din cauza unei regule americane stricte!
Cum arată casa unde a copilărit miliardarul Ion Țiriac
Special
Cum arată casa unde a copilărit miliardarul Ion Țiriac
Acasă la J.R. Ewing, capul răutăților din serialul Dallas: cum e în realitate ferma Southfork, locul unde s-a născut capitalismul românesc
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Acasă la J.R. Ewing, capul răutăților din serialul Dallas: cum e în realitate ferma Southfork, locul unde s-a născut capitalismul românesc
„Permite depășirea sistematică a vitezei legale”. Prima țară din Europa care blochează sistemul Tesla FSD în Europa
Profit.ro
„Permite depășirea sistematică a vitezei legale”. Prima țară din Europa care blochează sistemul Tesla FSD în Europa
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial


Comentarii (10)
litovoi
litovoi  •  08 Mai 2026, 22:50

Nici 6 luni după semifinala cu Anderlecht, scorurile dublei manșe cu Anderlecht din turul doi al Cupei Campionilor au fost la fel numai că în favoarea lui Anderlecht. Steaua nu a jucat în turul întâi fiind deținătoarea trofeului.

mzm1
mzm1  •  08 Mai 2026, 20:20

Ce titlu perfid și mincinos la acest articol!? Păi, Schifo a spus exact invers: „Ăștia, cel puțin în prima repriză, ne-au luat într-o viteză... n-am avut nicio șansă. Nicio echipă n-ar fi avut nicio șansă!.” Curat deontologic, coane Gafiuc!

istet10.
istet10.  •  08 Mai 2026, 17:10
Postat de daman pe 08 Mai 2026, 16:40

Scifo este belgian, nicidecum italian. Vai mama voastra de jurnalisti.

Cetatenia , da. Nationalitatea ...

Vezi toate comentariile (10)
Comentează