FOTBAL  »  Superliga  »  HERMANNSTADT - U CLUJ 0-1

Gabi Iancu a auzit presupusa discuție dintre Colțescu și Kovacs » Cuvintele l-au șocat pe reporter: „Stai puțin! E halucinantă explicația”

FC Hermannstadt a fost învinsă de U Cluj, scor 0-1, în runda cu numărul 28 din Liga 1. Gabriel Iancu, atacantul introdus la pauză în tabăra sibienilor, cere explicații din partea „centralului” Sebastian Colțescu și a oficialului VAR, Istvan Kovacs.

Articol de - Publicat marti, 28 februarie 2023 20:22 / Actualizat marti, 28 februarie 2023 21:14

FC Hermannstadt a fost învinsă de U Cluj, scor 0-1, în runda cu numărul 28 din Liga 1. Gabriel Iancu, atacantul introdus la pauză în tabăra sibienilor, cere explicații din partea „centralului” Sebastian Colțescu și a arbitrului din camera VAR, Istvan Kovacs.

În minutul 90+7, Romario Pires a șters mingea cu mâna în interiorul propriului careu, fără să-i schimbe traiectoria. Sebastian Colțescu a așteptat o decizie din camera VAR. După aproape două minute, Istvan Kovacs a decis să nu îl cheme la monitorul de la marginea terenului, iar meciul s-a terminat cu victoria clujenilor. Gabi Iancu e revoltat de explicația pe care spune că a auzit-o.

Momentul în care Romario Pires atinge mingea cu mâna / FOTO: Orange Sport 1

Gabi Iancu, revoltat după Hermannstadt - U Cluj 0-1: „Pot să o iau în mână și să fug pe contraatac?”

„Cred că meritam un rezultat pozitiv azi. Nu prea vorbesc despre arbitri, dar vreau să-mi explice și mie cineva. Vreau să-mi spună regula la penalty-uri, mă refer la henţ. Să ne spună regulile exacte.

Am înţeles că domnul Kovacs a fost la VAR şi a spus că nu a fost nimeni lângă jucătorului Clujului şi că de aceea nu s-a dat henţ, dar Pires a atins mingea cu mâna. Am înţeles că era liber şi de asta nu s-a dat henţ.

Înseamnă că pot s-o iau cu mâna, dacă sunt singur în careu. O iau, mi-o pun şi joc, plec pe contraatac!

Asta, una, iar a doua... Mai sunt puţini arbitri cărora nu li s-a furat personalitatea cu acest VAR. Să stai non-stop aşa (n.r. semn cu degetul spre o cască din ureche) «Stai, stai. Mai ai baterie?».

Păi, tu nu vezi? Eşti la un metru. Tu nu vezi nimic, la fiecare fază te bazezi pe o decizie VAR. Să punem niște roboți acolo!”, a spus Gabi Iancu, potrivit Orange Sport

Explicația l-a șocat pe reporterul care îi lua interviu: „Stai puțin, e halucinantă explicația asta! Romario Pires era liber și de asta nu s-a dat penalty?”. Iancu a replicat scurt: „Da, așa am înțeles”.

FC Hermannstadt - U Cluj 0-1 » Istvan Kovacs a salvat brigada lui Colțescu! Două decizii cruciale la Sibiu

Dinamo poate rata play-off-ul și cu două victorii » Calcule complicate în Liga 2